Emődi Gyula Maróczy Gézáról tartott előadást a sakk klubban

2024. szeptember 18. 10:11 | Csiffáry Zsuzsanna

A napokban Emődi Gyula nemzetközi sakkmester tartott bemutatóval egybekötött előadást "Hét ország sakk vándora, Maróczy Géza nagymester élete" címmel a Lencsési Közösségi Házban.

Takács Péter javaslatára alakult ez év tavaszán a Lencsési Közösségi Ház sakk klubja. Az "agyas kockák" élére dr. Kerekes Attilát választották meg, akinek vezetésével többször is szerveztek szimultánt. A klub elnöke elmondta, hogy a játék nagyon sok korosztályt vonz, ugyanakkor ez a klubtagok hétköznapjaiba is beépül.

– A sakk nemcsak a játék erejéig marad velünk, hiszen a hétköznapjainkba is ott van ez a logika. A sakk egyszerre sport, játék és ha valaki nagyon magasan műveli művészet is egyben – fogalmazott az elnök.

Dr. Kerekes Attila azt is megosztottam, hogy a hétfői klubtalálkozón Emődi Gyula nemzetközi sakkmester tartott bemutatót illetve előadást Maróczy Géza életéről, illetve kimagasló sakkteljesítményéről.

Maróczi Géza József újságíró, szakvezető, sakknagymester, sakkolimpiai bajnok, az Osztrák–Magyar Monarchia bajnoka, magyar bajnok, a Magyar Sakkszövetség elnöke, három olimpián volt a magyar sakkválogatott kapitánya. Pályájának csúcsán a világ egyik legjobb sakkozója volt. Szegeden középiskolásként kezdett el sakkozni kávéházakban és a szegedi kaszinóban, majd később Budapesten Jakobi Sámuel mester tanítása nyomán lett a legjobb magyar sakkozó. 1891-ben a Budapesti Sakkozó Társaság II. osztályú versenyén, a társaság legfiatalabb tagjaként végzett az első helyen. 1894 decemberében alapító tagja volt a Budapesti Sakk-körnek, és annak választmányi tagja lett. A megalakulás alkalmából rendezett versenyen 1895 áprilisban az első helyet szerezte meg. 1896-ban a Budapesti Sakk-kör háznagyának választották. Első nemzetközi megmérettetésére 1895-ben Hastingsben, a nemzetközi amatőr versenyen került sor. A tornán résztvevőket négy csoportba osztották. A csoportgyőzelem megszerzése után a négy csoportgyőztes egymással mérkőzött, melynek eredményeként a versenyt veretlenül zárva az első helyet szerezte meg. Ezzel Anglia amatőr sakkbajnoka lett és nemzetközi mesteri címet ért el.

A klubalkalmon Takács Péter a Lencsési Közösségi Ház tagintézmény-vezetője elmondta, hogy október 20-tól november 20-ig szervezik meg a tradícionális Kreatív-hetek elnevezésű programot az ház falain belül, és ebben az időszakban rendezik meg az első Lencsési Kupa sakkversenyt is.

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/ Behir.hu