A Bajza utca végén található a kettő közül az egyik olyan konyha, melyet a nyáron az önkormányzati fenntartású Békéscsabai Gyermekélelmezési Intézménytől átvett egy magáncég, amely július óta biztosítja a közétkeztetést a megyeszékhelyen. A Pannon Menza Kft. ügyvezetője a behir.hu-nak elmondta, hogy ez idő alatt újragondolták és átszervezték a közétkeztetés teljes folyamatát, miközben a korábbi dolgozók nagy része velük maradt. Demeter László kiemelte, nagyon nehéz helyzetben vették át a szolgáltatást a várostól, hiszen a nyersanyag és energiaárak növekedése rendkívüli mértékben sújtja az ágazatot, a térítési díjak ellenben eddig változatlanok maradtak.
– Ami biztos, hogy a kiadható mennyiséget szabályozza a rendelet, tehát oda kell adni azt, ami a rendeletben rögzítve van. Ez lehet, hogy eltér a régi szokásoktól, ezt nem tudjuk, de mi biztosan betartjuk azt a középmennyiséget, amit a rendelet meghatároz számunkra, vagyis ebben biztos, hogy nincs pardon. A minőség tekintetében pedig mindent megteszünk, hogy elégedettséget tudjunk elérni a városban – hangsúlyozta a cégvezető.
A közétkeztetés kiemelt ügy Békéscsabán, hiszen például az óvodásokon és iskolásokon keresztül több ezer család is érintett lehet. A városvezetés arról tájékoztatott, hogy a váltással az étkeztetés rendje nem változott, továbbra is többnyire a megszokott módon érkeznek az ételek az intézményekbe. Az áremelkedések miatt viszont az az általános tapasztalat, hogy az eddigi árszínvonalon már egyre kevésbé lehet a korábbi mennyiséget és minőséget tartani, így lassan elkerülhetetlenné válik a térítési díjak emelése. Az önkormányzat erről a szeptember végi közgyűlésen dönthet majd.
– Az önkormányzat minden évben 220-280 millió forint közötti összeggel egészíti ki a közétkeztetési tevékenységet, pontosan azért, hogy a családok számára ezt a viszonylag alacsony térítési díjat tartani tudjuk. A minőség kapcsán pedig az önkormányzat ellenőrzéseket végez, engem kéthetente személyesen tájékoztat egy közétkeztetéshez értő személy arról, hogy mit tapasztal az iskolákban és az óvodákban – fogalmazott Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere.
A városvezető arról is beszámolt, hogy a szolgáltató bevonásával, illetve az intézményvezetőkkel közösen rendszeresen közétkeztetési tanácsot hívnak össze azért, hogy az esetlegesen felmerülő problémákat minél hamarabb orvosolni lehessen.