A gyermek diabéteszes táborba Szarvas Péter polgármester is ellátogatott, aki elmondta, hogy Békéscsaba önkormányzata szívesen támogat egy ilyen nemes ügyet.
– A foglalkozásokon több mint 20 gyerek vesz részt. Nagyon fontos foglalkozni a témával, hiszen már kora gyermekkorban is kialakulhat ez a betegség és a szülőknek, családoknak is együtt kell ezzel élnie. Meg kell tanulni, hogyan kell étkezni, a mindennapokban boldogulni és viselkedni közösségben. Ezt próbálja erősíteni a tábor. Emellett a résztvevő orvosok, asszisztensek nagy hangsúlyt fektetnek a sport és a mozgás jelentőségének hangsúlyozására és környezettudatosságot is tanítanak a gyermekeknek. Amikor a kollektíva részéről dr. Kolozsi Anita főorvos megkeresett, örömmel álltunk az ügy mellé és nemcsak erkölcsileg, hanem anyagilag is segítettük a tábor megszervezését. Azt kívánom a gyermekeknek és a családoknak, hogy ezzel a nem egyszerű betegséggel úgy tudjanak élni, mint minden átlagos család – hangsúlyozta Szarvas Péter.
A Békés Vármegyei Központi Kórház Gyermekdiabétesz gondozója jelenleg Békéscsabán működik, a központ vezetését közel két évvel ezelőtt Kolozsi Anita főorvos vette át. Ennek az elmúlt szűk két évnek az eredménye többek között az, hogy idén első alkalommal rendeztek ilyen tábort, amelyen sok gondozott gyermek vesz részt – erről már dr. Zsilák Pál beszélt a behir.hu-nak.
– Köszönet illeti dr Kolozsi Anitát és munkatársait a komoly szervező munkáért, az egész hétre összeállított tartalmas programokért és azért, hogy a jelenlétükkel is segítik a tábor sikerességet – emelte ki kérdésünkre. – A szerdai fordított napon a gyerekek átmenetileg orvosnak, szakdolgozónak érezhetik magukat. A sportolási lehetőségek és szabadidős programok szintén elősegítik azt, hogy intenzíven teljen ez a hét, amelynek méltó befejezése lesz pénteken 16 órától az esélyegyenlőséget reprezentáló nyílt családi nap – tette hozzá a dr. Réthy Pál tagkórház orvosigazgatója.
– Nagy örömömre szolgál, hogy a Békés Vármegyei Központi Kórház gyermek diabétesz centrumának első DiabetESZES elnevezésű táborát megszervezhettük Békéscsabán, a Csabai Rendezvénypajtában. Egész héten színes programokkal készültünk, nemcsak a diabéteszes gyermekeknek, hanem autizmussal és egyéb társbetegséggel élő gyermekek számára is. A cukorbetegség elfogadásában és kezelésében is nagyon fontos az együtt töltött idő, a sorstárs kapcsolatok kialakítása – hangsúlyozta Dr. Kolozsi Anita, a Békés Vármegyei Központi Kórház Gyermekdiabetológia és Inzulinpumpa Centrumának vezetője.
A tábor résztvevői rengeteget mozognak, társasjátékoznak, görkoriznak és számos olyan sportot űznek, amelyet egy egészséges gyermek is a hétköznapokban. A fordított napon a gyerekek kis felnőttekké váltak és munkakönyveket kapva dolgoztak. Főzni tanultak, szénhidrátot számoltak, szendvicseket készítettek. Megtanultak vércukrot mérni, inzulint beadni, mindezt játékos formában. A délután folyamán a relaxáción volt a hangsúly, hangtár koncerten vettek részt, majd egy pszichológus segítségével feldolgozták az élményeket, erősítve ezzel az egészségtudatosságot – ismertette a tábor programját Dr. Kolozsi Anita.
A DiabetESZESEN tábor egyik résztvevője, Grúz Zsombor elmondta, hogy egy hónapja derült ki róla, hogy cukorbeteg. A programok közül a jóga, a kolbászgyúrás, a sütikészítés, a finom ételek és a fordított nap tetsztett neki eddig a leginkább.
(Asztalos Norbert, riporter: Mikulán Gellért )
Asztalos Norbert a diabétesz centrumban dolgozó édesanyja révén veszt részt a táborban.
– Azért vagyok itt, mert úgy gondolom, hogy ha egészségesként együtt vagy a cukorbetegekkel, erőt adsz nekik. Itt olyanok is vannak, akik egyszerre több betegséggel küzdenek, nagyon jó érzés segíteni nekik. A programok, a "küldetések" nagyon jók és persze a plusz játékok, a jóga, a görkorcsolya is az, szerintem nagyon élvezetes egy ilyen tábor – mondta el a 11 éves fiú.
A DiabetESZEsen tábor az Erzsébet Alapítvány támogatásával valósult meg. A Diabétesz Erzsébet-táborok a Magyarországon élő, 1-es típusú diabéteszes gyermekek közösségei számára nyújtanak nyári táborozási lehetőséget. A diabétesz napközi turnusok programjait az Erzsébet Alapítvány szakmai javaslataiban foglalt programelemek mentén szervezik meg a partnerek az önismeret, a közösségépítés, a kompetenciafejlesztés, a sport és az egészséges életmód, a művészet, a kézművesség, valamint a hagyományőrzés témakörökre építve. táborokban résztvevő gyermekek megtanulják a szénhidrát számítás ismérveit, kvízek formájában megismerhetik az étrendjük helyes összeállításának lépéseit, egyéni beszélgetések alkalmával tudakozódhatnak a diabétesz élettani hatásairól, valamint a különböző, diabétesszel élőket segítő eszközökrő lA színes programok mellett a napi étkezések és a szükséges pótétkezések is biztosítottak. A gyerekekkel a diabetológiában jártas, képzett szakemberek foglalkoznak - áll az Erzsébet Alapítványtól kapott írásos tájékoztatóban.