Dr. Kolozsi Anita, a Békés Vármegyei Központi Kórház Gyermekdiabétesz gondozójának vezetője elmondta: a Békés Vármegyei Központi Kórház Gyermekdiabétesz gondozója immár második alkalommal adott be pályázatot a tábor megrendezésével kapcsolatban, így az Erzsébet Alapítvány keretrendszerében, a Csabai Jövőért Egyesület támogatásával ismét megszervezhették napközis nyári táborukat. A szakember kiemelte, a táborban nemcsak diabétesszel élő gyermekek töltik vakációjukat, hanem más krónikus betegséggel élő fiatalokat, valamint egészséges társaikat is szívesen várták.
– Ezalatt az egy hét alatt megismertük egymás problémáit, nehézségeit, ezzel az volt a célunk, hogy a gyerekeknek felhőtlen kikapcsolódást biztosítsunk, de mellette játékosan, észrevétlenül tanuljanak is. Ennek segítségével hátha könnyebben integrálódhatnak, illetve egymásnak jobban tudnak majd segíteni a hétköznapi életben is – ismertette a tábor vezetője.
A gondozó vezetője kiemelte, a záró nap a családoké volt, hiszen nagyon fontosnak tartják a szakemberek, hogy megismerjék a diabétesszel élő családok életét, és közelebb kerüljenek a gondozás kapcsán a szülőkhöz és a gyermekekhez, amely a hétköznapokban nem könnyű feladat.
– A gondozó csapat igyekszik minél több ehhez hasonló, aktív programot szervezni, amikor a szülőknek és a gyerekeknek is lehetőségük van arra, hogy találkozzanak, eszmecserét folytassanak és új barátságok szövődjenek, hogy a későbbiekben tudják egymást segíteni a Békés vármegyében élő diabéteszes családok – tette hozzá dr. Kolosi Anita.
A tábor lakóit sokféle program várta, a gyermekek a sportolási lehetőségek mellett többek között erdőtúrán, mezítlábas ösvényjáráson is részt vehettek, emellett pedig agyagozás, papírmerítés és élményfestés is várta őket, de a szervezők az élmények mellett a tudásbővítésre is nagy hangsúlyt fektettek.
Vincze Orsolya dietetikus játékos, élményszerű formában adta az ismereteket a táborlakók számára. A szakemberrel közösen a fiatalok megtanulhatták a szénhidrát számítás ismérveit, kvízek formájában megismerhették az étrendjük helyes összeállításának lépéseit is.
– Dietetikusként nagyon fontos feladatom volt, hogy megfigyeljem, a gyerekek mit, mikor esznek és azt milyen mennyiségben teszik, a szénhidrát számolás az ő életüknek a mindennapi része. A gyakorlatban ezekhez az értékekhez kapják az inzulint, így tudjuk biztosítani minden résztvevőnek a stabil vércukorszintet – árulta el a dietetikus.
A Diabétesz Erzsébet-táborokban a játék és a sorstársi közösség ereje is érvényesülhet. A gyerekek megtapasztalhatják, hogy nincsenek egyedül az adott betegség vagy élethelyzet kapcsán, az élményekkel pedig még tovább erősödhet a gyermekek lelki egészsége.
Szabó Dzsesszika Katalin első alkalommal vett részt a táborban, de olyan jól érezte magát, hogy a következő alkalommal is szeretne csatlakozni.
– Azért is jöttem ebbe a táborba, mert tanulságos, sok érdekességet lehetett itt tanulni, de volt kézműveskedés, illetve medencézés is. Nagyon jól lehet érezni magunkat ebben a táborban van – mondta el a cukorbetegséggel élő fiatal lány.
A napközi és ottalvós Diabétesz Erzsébet-táborokban 2024-ben több mint 600, 1-es típusú diaéteszes gyermek nyaralhatott, az Erzsébet Alapítvány támogatásával valósult sarkadi helyszínen is a gyermekek hasznosan és élményekkel telve tölthettek el nyári szünetükből egy hetet.