A legelső ismérve, hogy a szárrész friss, zöld – mondta az M1 Magyar gazda című műsorában Hudák Tamás, aki a Békés megyei Nagykamarás határában öt hektáron termeszt dinnyét.
A nagykamarási kertészet volt a helyszíne a Syngenta görögdinnye szakmai napnak, ahol a termelők megismerhették a legújabb, hazánkban nemesített fajtákat, illetve áttekinthették a dinnyetermesztés helyzetét és legfőbb kihívásait. A szélsőséges időjárási körülmények jelentősen megnehezítik a termelők munkáját.
Idén azonban kegyes volt az időjárás, így bőséges és kiváló minőségű termés várható.
A nyári hőség segíti az értékesítést, mivel melegben jóval több dinnyét fogyasztunk. Nem mindegy azonban, hogy a gazdák milyen árat kapnak a gyümölcsért. Az elmúlt években egyes áruházláncok import dinnyével próbálták letörni az árakat, ami ellen a termelők csak közösen tudnak fellépni.
Néhány évvel ezelőtt az ágazat komoly válságba került, a fogyasztók alig vásároltak dinnyét. A gondokat az elavult fajtaválaszték és termesztéstechnológia okozta. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kampányt indított a magyar dinnyetermesztés megmentéséért.
A korszerű technológia eredményeként jelentősen nőtt a gyümölcs hozama, így, bár a termőterület csökkent, a termés mennyisége nem változott.
Legjelentősebb dinnyetermesztő régiónk Békés és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye. A szüret júliusban Békés megyében kezdődött, augusztusban pedig a szabolcsi dinnyével folytatódik. A zamatos hazai gyümölcsöt szeptember közepéig fogyaszthatjuk.
Forrás: hirado.hu