A szelektív hulladékgyűjtés során az otthonainkban keletkező, már felesleges, de hasznosítható hulladékokat elkülönítetten gyűjthetjük, és megfelelő módon adhatjuk tovább újrahasznosításra, segítve ezzel bolygónkat. Az eljárás célja: a hulladék minél nagyobb arányú hasznosítása, ezzel másodnyersanyagok keletkeznek, amelyek felhasználásával különböző termékek állíthatók elő. Fogalmazott a Körösök Völgye Natúrpark munkaszervezet vezetője. Hozzátette, hogy ezzel természeti energiaforrásainkat kíméljük.
– Békéscsabán úgy gondolom, hogy az emberek évről-évre nyitottabbak, és egyre többet törekszenek arra, hogy igyekezzenek megvédeni ilyen szempontból is a környezetüket. Nagyon jó, hogy erre már a közszolgáltatók is biztosítanak lehetőséget, hiszen a szelektív hulladékgyűjtő kukák is rendelkezésre állnak – mondta el Pócsi Gabriella a Körösök Völgye Natúrpark munkaszervezetének vezetője.
Az újrahasznosítás egyik formájára a műanyag kupakok leadására továbbra is lehetőség van a központban. Továbbá, hogy megóvjuk a gorillák élőhelyeit és csökkentsük a gyermekmunkákat, ugyanitt van lehetőség leadni a használt telefonokat, amelyekből kinyerhető a koltán érc. A munkaszervezet vezető kitért a komposztálási lehetőségek pozitív hatásaira, amely a már környezetünkben lévő hulladékok újra felhasználását teszi lehetővé.
Az egyik hulladékgazdálkodási szervezet vezetője elmondta, hogy több szempontból is fontos a szelektív hulladékgyűjtés.
– Egyrészt azért fontos, hogy a kommunális hulladék csökkenjen. A tulajdonosunk, a Dareh önkormányzati társulás, 2017-ben bevezette a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést Békés megyében. A pályázatnak köszönhetően megépült a békéscsabai válogatómű, így a korábban teljes mennyiségben lerakott hulladéknak a jelentős része, több mint 31%-al tudunk kevesebbet vinni a lerakóra – Holopné dr. Sztrein Beáta a DAREH BÁZIS Hulladékgazdálkodási Nonprofit Zrt. álatlános igazgatója.
Továbbá azt is hozzátette, hogy hiába lépett életbe az uniós szabályozás, amely az eldobható, egyszer használatos műanyagok felszámolását tűzte ki céljául, hogy csökkenjen a hulladékok mennyisége. Legfőképpen az egyéni szemléletmód a fontos, vagyis érdemes végiggondolni, hogy mennyi műanyagot használunk fel otthonainkban.