A program megnyitójáról készült írásunkban beszámoltunk arról, hogy az általános iskolások kettő, a középiskolások tíz szekció közül választhattak a nap folyamán.
Varga Tamás alpolgármester köszöntőjében kijelentette – illetve a Facebook oldalán is megosztotta –, „idén kereken 300 éves a Csabai Garabonciás Napok! (ezt valahol már olvastuk; ja… ITT!) A mai Városi Ifjúsági Parlamenten a köszöntőmet egy vadonatúj felfedezés ismertetésével kezdtem: (Ugyanis) ezidáig úgy tudtuk, hogy a legendás diákrendezvényünk története 1992-ben kezdődött, de ma szenzációs hírrel érkeztek a Munkácsy Mihály Múzeum régészei.”
Hajdú János (balra) – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Hozzáfűzte, a múzeum homlokzatának felújítása során egy időkapszulát találtak a falsíkba süllyesztve, amely teljesen új megvilágításba helyezi a fesztivál eredetét. A megrozsdásodott fémdobozból egy korabeli feljegyzés is előkerült, amely arról tudósít, hogy az újratelepülés utáni években, 1725-ben a Garaboncról érkező Jozef Volánik szervezett az akkori diákoknak diákbíró választást. (Tessék megnézni a naptárt!)
Majd a napközben készült beszámolónkban kollégánk az Esélyek és kihívások: nők a 21. században című szekciót látogatta meg.
A kora délutáni záró plenáris ülés előtt Hajdú Jánossal, a Vízmű diákönkormányzatának alelnökével, a Békéscsabai Diákönkormányzat alelnökével beszélgettünk. A volt diákpolgármester (még ilyen titulusa is volt) megemlítette, a rendezvényt egy pár napos tervezési és kivitelezési folyamat előzte meg, amely mögött egy óriási csapatmunka áll.
A Fiatalokkal a zöld városért című szekcióban elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy a tizenéves korosztálynak mit jelent, mennyire fontos a fenntarthatóság, majd a felszólalók több ötlettel is előálltak. Többek között felmerült a Lencsési lakótelepi Öntözött rét újrahasznosításának a kérdése, azonfelül a csatornák és a vízárokok felújítsa, amely az alföldi gazdáknak és a földnek is nagy segítség.
Továbbá szóba jött egy egynapos, faültetéses közösségi fesztivál ötlete is, amelynek munkamottója: Egy fa, egy üdsi. Azaz minden elültetett fáért kapsz egy kupont, amit ételre vagy italra lehet beváltani.
Végül a záró plenáris ülésen a szervezők összegezték a napot. Duray Balázs geográfus, a Zöld 14 Egyesület elnöke és Ivanovics Ádám, a budapesti Milestone Intézet munkatársa mint vendég közreműködők reagált a szekciók munkájának bemutatását követően az adott témákra.