A 2020-as év Harag György emlékév. Az MMA szervezésében vándortárlat indul azokba a városokba, amelyek a rendező pályafutásában komoly szerepet játszottak. A karizmatikus rendező életútját bemutató tárlat Szatmárnémetiben, Marosvásárhelyen, Kolozsváron, Budapesten, Győrben, Szabadkán és Bukarestben lesz látható.
– Elméletileg képzett, pallérozott rendező volt. Bár mindig vallotta, hogy nem híve az elméletnek, hanem mint rendező, gyakorlatcentrikus. Mégis nagyon komoly elméleti háttérismereti voltak, és mint kiderült a hagyatékaiból, nagyon komoly elméleti háttérmunkát, előzetes forrásmunkát végzett, hogy a rendezései olyanok legyen, amilyenek – mondta Kovács Örs a Magyar Művészeti Akadémia osztályvezetője
A Magyar Művészeti Akadémia egyöntetű véleménye szerint a nemzetközileg elismert és korszakalkotó rendező életművét meg kell ismertetni a nagyközönséggel.
Márkus Béla irodalomtörténész elismerően nyilatkozott a különleges rendező, különleges életútjáról: nem ő diktál, mint egyszemélyi rendező, hanem bevonja a társulatot, bevonja a színészeket is a darab értelmezésébe – hangsúlyozta a szakember.
Az emlékév első állomásán, Gyulán egy négynapos konferenciát is rendeznek március 26-tól március 29-ig. Mint dr. Elek Tibor elmondta, nagyon sok programot szerveznek arra a hétvégére:
– Csütörtök este egy kiállításmegnyitó és a kamaratermünkben pedig egy emlékezés Harag György munkásságára. A Caligula helytartójából fogunk jeleneteket bejátszani, és Lukács Sándorral lesz beszélgetés, aki annak idején, 1978-ban a főszerepet játszotta – mondta a Gyulai Várszínház Nonprofit Kft. ügyvezető-igazgatója.
A rendezvényen, pénteken és szombaton a pályázó 22 diákszínjátszó csoport közül a 10 döntős előadását nézheti meg a közönség. A Harag Györgyhöz köthető darabokat zsűri értékeli. Az ajándékok és díjak mellett a legjobbak felléphetnek majd a nyár folyamán a Gyulai Várszínházban és a Pesti Vigadó Sinkovits Imre-színpadán is.