Ha életmódváltáson gondolkodunk, sokszor folyamodhatunk helytelen kivitelezéshez: ilyen például a túlzott fogyókúra, a helytelen mennyiségű és minőségű sporttevékenység. Ki gondolná, hogy a helyes életmódba például a csokoládé is belefér? Pete Anita személyi edző több alternatívát javasol ebben a témában. Kiemelte, hogy itt nem a hírességek különböző csodadiétáira és a 2 hét alatt elérhető „bikini body”-t ígérő hetilapok étrendjeire kell gondolni, hanem a tudatos és egészséges táplálkozásra.
– Sajnos az interneten és az újságokban is nagyon sok félrevezető cikket és írást lehet olvasni. Ugyanez a helyzet a rengeteg csodaszerrel, amelyekkel edzés nélkül is tökéletes eredményeket érhetünk el. Csakhogy néhányat említsek ezek közül: káposztaleves, csokoládé és a személyes „kedvencem”, a tojás diéta. Eleinte előfordulhat, hogy fogyunk ezektől a módszerektől is, ha előtte nem figyeltünk oda az étkezéseinkre, de nem mindegy milyen áron. Az sem elhanyagolható dolog, hogy ezek a módszerek a későbbiekben milyen hatással lesznek a szervezetünkre. Itt arra gondolok, hogy ezek a módszerek sokszor elég drasztikusak és egyoldalúak, amivel kizsigerelhetjük a szervezetünket. Ilyen fogyókúrák után jelentkeznek például a falási rohamok, a jojoeffektus, ami azt jelenti, hogy még több súlyfelesleget szedünk fel, mint amennyi előtte volt rajtunk. Ezeken felül még súlyosabb problémák is előfordulhatnak, például hormon- és anyagcserezavarok – jegyezte meg Pete Anita.
Néhány tippje az életmódváltáshoz:
- Étkezz változatosan és kerüld az egyoldalúságot. Próbáld ki a sokszínű étkezést. Ez egyszerű és praktikus módszer arra, hogy felturbózd a menüdet. Minél többféle szín van a tányérodon, annál finomabb és egészségesebb az, amit eszel.
- Egyél egy nap többször, kisebb adagokban. Este 6 után is egyél nyugodtan, kivéve, ha 8-kor már alszol, ugyanis lefekvés előtt 2-3 órával már nem ajánlatos étkezni.
- Ne zárd ki egyik tápanyagot se, kerüld a szélsőséges diétákat. Nem szabad átesni a ló túloldalára! Minden nap kerüljön a menüdbe mindhárom makrotápanyagból (szénhidrát, zsír, fehérje). Igen, szénhidrát is! Ugyanis ez a test elsődleges energiaforrása.
- Kerüld a sok zsírt! A napi kalóriabeviteled az Egészségügyi Világszervezet (a WHO) ajánlása szerint legfeljebb 30 százaléka legyen zsír. Süss kókuszzsírral, a salátákra locsolj olíva-, len- vagy tökmagolajat. Ezek mellett fogyassz olajos magvakat nassolnivalóként.
- Használj minél kevesebb sót és cukrot. Bár a só szükséges ásványi anyag a szervezet számára, a túl sok só magas vérnyomást eredményezhet. Az ajánlott napi adag 5 gramm, azaz körülbelül 1 teáskanál. Sajnos észrevétlenül is fogyasztunk sót, hiszen sok bolti, feldolgozott termék tartalmazza. Ugyanez igaz a cukorra is. A feldolgozott kristálycukorral szemben részesítsd előnyben a természetes édesítőket, például a mézet vagy a szteviát.
- Habos, krémes sütemények helyett inkább étcsokoládét egyél. Minél magasabb arányban tartalmaz kakaót egy adott étcsokoládé, annál kevesebb benne a cukor.
- Egyél teljes kiőrlésű gabonákat. Ezek telis-tele vannak rostokkal (ami segíti az emésztést, az anyagcserét gyorsítja) és vitaminokkal. Ilyen például bulgur, köles, hajdina, zab.
- Igyál minél több vizet! A víz mellett ihats teát is cukor nélkül, vagy 1-2 teáskanál mézzel, esetleg eritrittel, szteviával. A folyadékbevitel azért rendkívül fontos, mert enélkül az anyagcseréd is lelassul, így fogyni sem fogsz. 25 testsúlykilónként minimum 1 liter vizet igyál meg naponta. Például ha 60 kiló vagy, akkor 2,4 liter az adagod. A “zéró” szénsavas üdítő nem jó választás.! Ne terheld a testedet feleslegesen mindenféle mesterséges anyaggal!