Drágult és várhatóan tovább drágul a hagyma

2023. február 22. 17:12 | Fajó Attila

Közel a duplájára emelkedtek a zöldségpiaci árak bizonyos termékek viszonylatában az elmúlt egy évben. A jelen gazdasági helyzetben a háborús infláció kihatással volt a termelési kedvre, és az elmúlt nyár aszályos időszaka sem volt kedvező befolyással a hagymatermésre.

Nem csak a hazai, hanem az európai piacot is érintő problémáról van szó, ha a hagyma drágulásának okairól gondolkozunk. Idehaza a tavalyi évhez viszonyítva 10 százalékos vetésterület-csökkenésről beszélünk, a nem elhanyagolható anyagár-növekedések mellett.

Rendkívül aszályos év volt a tavalyi, ami főképp a hagymatermő területeket sújtotta Olaszországtól Hollandiáig, talán Lengyelország volt valamelyest kivétel. Óvatos becslések szerint ez nagyjából 15-20 százalék körüli terméskiesést okozott. Emelkedtek a fuvarköltségek, a tárolási és csomagolási díjak és a logisztikai díjszabások is. A viszonylagosan magas árak, amit fogyasztói oldalról tapasztalunk, tehát sok együttható kölcsönös ráhatásának a hozadékai.

– A manapság jellemző energetikai válság értékesítési kényszert idézett elő a termelőknél – nyilatkozta Varga István, a FruitVeb, Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szántóföldi zöldségtermesztés szakterületű alelnöke – illetve az Ukrajnában zajló háború a jelentős termelő országból, fogyasztó, azaz külföldi behozatalra szorulóvá tette az ukránokat.

Nem fogunk hagyma nélkül maradni, de olyan erős kereslet alakult ki az infláció miatt, hogy bőrünkön érezzük a túlárazás okozta kellemetlenségeket.

További programok »

FEL