– Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a közelmúltban a koronavírus-fertőzés kórházi kezelésében hatásosnak bizonyuló favipiravir nevű gyógyszer ambuláns alkalmazásáról döntött. Mit lehet tudni erről a gyógyszerről?
– Korábban csak intézeti kezelésre használták. A lényege, hogy azokat a tüneteket enyhíti, amelyeket ez a betegség és az influenzaszerű megbetegedések okoznak. Ezzel az érintettek sokkal könnyebben vészelik át, könnyebben győzik le a betegséget. A vírusbetegségeket a szervezetnek kell leküzdenie, olyan gyógyszerek, amelyek ölnék a vírust, nem léteznek. Fontos, hogy a favipiravir javít a beteg közérzetén, csökkenti annak az esélyét, hogy valaki kórházba kerüljön, vagy hogy a betegségnek tragikus kimenetele legyen.
– Milyen tünetek alapján dönthet úgy a háziorvos, hogy a favipiravir alkalmazható egy betegnél?
– Ha teszt bizonyítja, hogy a beteg covid-pozitív, mérlegelés után – ami orvosi kompetencia – ez a gyógyszer felírható. Ennek a gyógyszernek a szedése viszont rendkívüli nagy fegyelmet kíván a betegtől. 5 napig kell szedni, és ez alatt az 5 nap alatt, illetve az azt követő héten minden egyes utasítást, amit leírtak – és amiről a beteg aláír egy nyilatkozatott, hogy megértette – be kell tartania. A kockázat csökkentése érdekében ez a néhány napos komoly odafigyelés megéri azt, hogy az ember ne betegedjen meg olyan mélységen, ne legyenek komolyabb rosszullétei, és könnyebben küzdje le a betegséget.
– A gyógyszertárakban kaphatók különböző gyorstesztek. Ezek között mi a különbség, és mennyire megbízhatóak?
– Kétféle tesztet forgalmazunk. Az egyik az úgynevezett garatteszt, általában orron keresztül szokták levezetni, azonban ezt senki nem tudja magának megcsinálni, sőt, családtagnak se, mert az ember családtagjait annál jobban szereti, minthogy ilyen tortúrának tegye ki. Azonban meg lehet csinálni a szájon keresztül is, nagyra kell kinyitni a szájat, ezt a tampont minél mélyebbre kell a garatba bevezetni, és ott jól megforgatni. Utána pufferoldattal a kazettára rá kell cseppenteni, és kiderül, hogy az érintett megkapta-e a betegséget. A másik az antitest kimutatása vérből, ami pedig azt mutatja meg, hogy átesett-e a betegségen az érintett. Úgy látom, hogy ezek 80-90%-ban biztos eredményt adnak. Egyébként a precízebb PCR teszteknél is előfordulhatnak tévedések, éppen ezért vannak a teszteknek további próbái, további lépései.
– Térjünk át a maszkokra. A gyógyszertárakban különböző maszkok kaphatók. Mi a különbség közöttük? Illetve melyikre van talán a legnagyobb igény?
– Már egy éve hordunk maszkot, a munkahelyemen vannak olyan fiatal kolléganők is közöttünk, akiket szinte csak maszkban látok. A maszkviselés az életünk részévé vált, nem tudom, mikor lehet majd elhagyni, mikor fogjuk tudni ezt letenni. Egy biztos, amióta maszkot viselünk, nagyon lecsökkentek a megfázás elleni gyógyszerek, az antibiotikumok iránti igény a gyógyszertárakban. Tehát igenis van jelentősége a maszknak, a távolságtartásnak, a fertőtlenítésnek. A szigorú maszkviseléssel azt is elértük, hogy influenzaszerű megbetegedés nincs. Sőt, valami különleges okból kifolyólag megfázásos betegség is alig van. Az emberek leginkább a kórházi maszkokat keresik a gyógyszertárban, ez csak annyit véd, mintha egy paraván lenne a száj és az orr előtt, a lélegzés által kibocsátott levegőt, illetve nyálcseppeket megállítja. Azonban vírus nemcsak a szánkból terjedhet, hanem ruhán, tárgyakon keresztül, a telefonon vagy akár a kilincsen keresztül. Ausztriában például az FFP2-es maszkokat kell hordani. Zárt térben, egy üzletben, vagy nálunk akár a gyógyszertárban reggeltől estig ilyen maszkba lenni nagyon nehéz, mert nagyon zár. Az embernek olyan érzése van, hogy amikor leveszi, szinte mintha hirtelen a hegyi levegőre jutna. Nehéz benne levegőt kapni, és nagyon meleg is. Nem könnyű a maszkviselés, de még mindig elengedhetetlen.
– Ilyenkor kiemelt szerep jut az immunrendszerünknek. Mit tehetünk a védekezőképességünk erősítéséért, és mi az, ami ilyenkor elengedhetetlen?
– Az oltás pártján vagyok. Mindenkit arra biztatok, hogy aki felelősséggel gondolkozik önmagáról, felelősséggel gondolkozik a családjáról, a környezetéről és a társadalomról, oltassa be magát. Fontos, hogy az embertársainkat ne fertőzzük meg, csökkentsük, ennek a lehetőségét. Ráadásul a tél végén vagyunk, eléggé megviselt állapotban testileg, lelkileg is. Nehéz dolog az immunrendszerünket ébren tartani. A friss levegő, a mozgás elengedhetetlen. Aki kertes házban lakik, annak lassan könnyebb lesz, mert tud tevékenykedni a kertben. A napsütés, a madárcsicsergés mellett kis vitaminpótlásra, C-vitamin, D-vitamin, cinkre, szelénre van szükségünk, ezeket tudom javasolni.
– Egyre több gyógyszerhirdetéssel találkozunk, amelyek vény nélkül kapható készítmények reklámoznak. Ezekről mit tud elmondani?
– Vannak olyan készítmények, amelyek megakadályozzák azt, hogy az ember megbetegedjen, tehát hogy a vírus a szervezetébe jusson. Ilyenek vannak orrsprayben, szopogatós tablettában, de vannak kanalas orvosságok is, amelyek szintén bevonatot képeznek a torkon, vagy az orrjáratban, így az odakerülő vírus ebben megtapad, nem kerül a szervezetbe. Ezeket tudom javasolni. Most már jön a pollenszezon is, megint nagyon kell vigyázniuk az asztmásoknak és az allergiásoknak.
– Jelenleg nincsen ismert gyógyszere a koronavírusnak. De vannak-e olyan vényköteles gyógyszerek, amelyek a megelőzést segíthetik?
– Csak ezekről az immunerősítőkről tudok beszélni. Egy vírusfertőzés az nem egyszerű. Valaki képes tünetmentesen átvészelni, míg más nagyon megbetegszik. Nincs olyan készítmény, ami ezt a megbetegedést megakadályozná, ezért még kiemeltebb szerepet kap az elővigyázatosság, a maszkhasználat, a higiéniai szabályok betartása.
– Jelenleg van elegendő kézfertőtlenítő, fertőtlenítőszer, maszk a patikákban? Az első hullám alatt előfordult ezekből hiány.
– Most mindenből van. Ezeknek is ütemessé vált a beszerzése, felhasználása. Nincs nagy felvásárlás belőle, mert folyamatosan kapható. Tehát maszk és fertőtlenítőszer ellátási gondokról én nem tudok.
– Vannak olyanok, akik – különösen most – hajlamosak túlzásba vinni a takarítást, a fertőtlenítést? Ebből lehetnek gondok?
– Sokszor gondolkodtunk ezen, és beszélgettünk is a kollégákkal. Azzal, hogy szinte mindent sterilizálunk, túlfertőtlenítünk magunk körül, vajon nem nyitunk-e kaput más kórokozóknak? Erre választ adni nem tudok. Túltakarítani biztos nem lehet, bár hallok olyanokat, hogy mindent lefertőtlenít valaki, amit csak hazavisz. Fontosnak tartom, hogy tisztaságot, rendet, megfelelő higiéniás viszonyokat tartsunk magunk körül, például portalanítsunk, hisz még a porhoz is tudnak vírusok kötődni. Van egy természetes ellenálló-képessége az embernek, ami a mozgástól a levegőn, napsütésen át a kedvenc tevékenységünkig, a kikapcsolódásig sok mindennel „újratölthető”. Érdemes élni ezekkel.