Mintegy tíz dél-alföldi településről érkeztek a hátránnyal élő, segítségre szoruló, illetve nyugdíjas amatőr színjátszó csapatok, hogy nagyközönség előtt is bemutathassák tudásukat, képességeiket.
– A Mentálhigiénés Egyesület által szervezett rendezvény a színjátszáson keresztül a mentálisan sérült vagy segítségre szoruló résztvevőknek olyan eszközt ad a kezébe, amely segíti a mindennapokban és talán a problémáik megoldásában is. Szerepeket tanulnak, felkészülnek az előadásra, amelynek során meg kell tanulniuk együttműködni. A próbák folyamán vidám perceket élhetnek át, amikor pedig a közönség előtt bemutatják a tudásukat, a taps és a egész szereplés is megható, felemeli a résztvevőket – emelte ki Varga Tamás alpolgármester.
– Tizenötödik alkalommal rendezzük meg a Dél-alföldi Regionális Színjátszó Találkozót, amelynek újra Békéscsaba ad otthont, az önkormányzat támogatásának köszönhetően. Az egyesületünk fontos küldetésének tekinti, hogy a hátrányos helyzetű emberek életminőségét javítsa. A szociális problémákkal, mentális betegségekkel küzdők és az időskorúak fokozott figyelmet igényelnek és mi ennek akarunk teret, lehetőséget adni. A produkciók elég sokszínűek, az egyéni versmondáson vagy éneklésen keresztül a különböző élethelyzetek bemutatásáig, de kisebb színdarabokat is feldolgoztak a nevező csapatok. A színjátszás egy rehabilitációs és reintegrációs folyamat, ami az ő életükben sokat jelenthet, hiszen ezen az eseményen feltöltődnek és segíti a gyógyulásokat – mondta el Körömi János, a rendezvény főszervezője.
Pete László több mint 10 éve tagja a színjátszó találkozó zsűrijének. Elmondása szerint mindig nagy örömmel tér vissza.
– Nagyon megható látni azt, hogy a sok munkának és kitartásnak köszönhetően közel színpadképes produkciókkal lépnek fel a fogyatékkal vagy hátránnyal élő emberek. A színjátszás és a drámapedagógia a legkomplexebb pedagógiai módszer, amely többek közt a személyiségfejlesztésre pozitívan hathat. Ezek a nehéz sorsú emberek képesek figyelni egymásra és interakcióba lépni egymással a színpadon. Azok a mentálhigiénés szakemberek, gondozók, pedagógusok, akik hosszú és komoly munkával felkészítették és elhozták ide ezeket a színjátszó csoportokat, nagyon nagy elismerést érdemelnek – hangsúlyozta Pete László zsűritag.