Csokonai-díjas a Körösparti Vasutas Koncert Fúvós Zenekar és ifjabb Mlinár Pál

2024. augusztus 16. 19:28 | behir.hu

Augusztus 20-a alkalmából Csokonai Vitéz Mihály-díjat vehetett át Budapesten a Körösparti Vasutas Koncert Fúvós Zenekar és ifjabb Mlinár Pál.

 
A Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar Békéscsaba zenei életének meghatározó formációja

A Vasutas Fúvószenekar Békéscsaba, Békés vármegye zenei életének mindig fontos tényezője volt. 1948. július 25-én jött létre a második világháború után a MÁV Zene- és Dalegylet újjászervezésével.

1952-től a Vasutas klubban, népszerűbb nevén a Kolibriben tartották összejöveteleiket, melyek nagyon látogatottak voltak a város akkori fiatalságának körében. 1969-ben megszüntették a helyőrségi és a postás zenekarokat, így a Vasutast 1970-ben a Városi Tanács kezdeményezésére átszervezték, feltöltötték. Ezt követően már nem volt feltétel, hogy csak vasutasok lehetnek tagjai a zenekarnak.

1970-ig Lendvai Ferenc, Bacsó Lajos és Tóth Pál állt a pulpituson. Ötvös Nándor karnagy 1970-től újszerű szemléletet vitt a zenekar irányításába, lazább műsorpolitikát meghonosítva. A hagyományos indulózenén kívül sokféle nemzeti táncot, polkát, keringőt, de magyar népdal-feldolgozást is játszottak, továbbá opera- és operett egyvelegeket. Műsorpolitikájukat 1993-tól Kepenyes Pál karnagy tette lendületessé, új repertoárral a megszokottól eltérővé. 1997-től Bíró Tamás zeneiskolai tanár volt a zenekar vezetője majd 2000-től 2004-ig Géczi Gusztáv egykori katonazenész és trombitatanár dirigálása alatt a zenekar a történelmi magyar indulók elismert előadója lett.

1976 óta a zenekar próbáinak a Vasutas Művelődési Ház ad otthont. Az időközben 1988-ban megalakult mazsorett csoporttal kiegészülve a zenekar több fellépéshez jutott, a szereplések száma is nőtt. 2004 szintén nagyon jelentős időpont a zenekar életében: a Vasutas Fúvószenekar és a Körösparti Junior Fúvószenekar egyesült és ezen túl Körösparti Vasutas Fúvószenekarként működött tovább a Vasutas Művelődési Ház fenntartásában, Békéscsaba önkormányzata, és a Bartók Béla Zeneiskola támogatásával. Az együttes élére Szűcs Csaba harsonaművész, zenetanár; Békés Vármegyei Príma-díjas karmester került. Szűcs Csaba nagyon meghatározó karmester volt a zenekar életében. Munkásságának köszönhetően a helyi közönség már tudja, hogy egy fúvószenekar nem csak indulókat játszhat, hanem magyar zenei művek, musical részletek, filmzenék, komolyzenei művek is szerepelhetnek a repertoárban. A közösen eltöltött évek alatt a zenekar számtalan nemzeti és nemzetközi fesztiválon, versenyen vett részt, melyhez nagyon sok segítséget nyújtott a VOKE Békéscsabai Vasutas Művelődési Háza vezetése és kollektívája is, amely lehetőségeihez mérten támogatta és a mai napig támogatja az együttest.

Számos hazai elismerés mellett külföldi sikereket is magáénak tudhat a zenekar, amelyek közül talán a legrangosabb a 2012-ben a szerbiai Zrenjanin (Nagybecskerek) városában a „BEGA FEST” Nemzetközi Fúvószenekari Verseny, amelyen az együttes a nemzetközi zsűri értékelése alapján abszolút I. díjat nyert, illetve 2016 júliusában a luxemburgi Diffwinds nemzetközi fúvószenekari fesztiválon szintén kiemelt első díjban részesültek.  A számos belföldi és külföldi versenysiker mellett - komoly elismerés a „Békéscsaba kultúrájáért” kitüntetés, melyet a város 2002-ben adományozott az együttesnek.

A zenekar szakmai vezetője és karmestere 2015 szeptembere óta Döge Csaba harsonatanár, kamaraművész, a gyulai Erkel Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusa. Ebben az évben a zenekar vezetősége megalapította a Békéscsabai Körösparti Vasutas Fúvószenekar Egyesületet, mely tevékenysége során támogatja a Fúvószenekar működését, felkarol minden olyan célkitűzést és kezdeményezést, amely a fúvószene és a fúvózenekar ügyéhez kapcsolódik.

Tevékenységei közé tartozik, zenei szakmai programok szervezése, lebonyolítása azokon történő részvétel támogatása. Hazai és nemzetközi fúvóstalálkozók szervezése és megrendezése, közreműködés rendezvényeken, minősítő fesztiválokon. Az egyesület feladatának tekinti a zenei kultúra tanulását, széleskörű terjesztését, a fúvószene társadalmi rangjának emelését. Célja a Békés vármegyei fúvószenei hagyományok ápolása és továbbfejlesztése. 

Döge Csaba karmesteri tevékenysége alatt ünnepelhette a zenekar 70. éves fennállását, melynek tiszteletére egy CD lemezt adott ki 2018-ban az együttes. A zenekart az a megtiszteltetés érte, hogy bekerült a Békéscsabai Települési Értéktárba, melynek elismerő oklevelét a jubileumi koncert során vehette át a zenekar vezetője. Az együttest képviselő tagok 2019. január 20-án vehették át a Csabagyöngye Kulturális Központ által alapított Tisztelet-díjat, melyet a Csabagyöngye Kulturális Központ számára nyújtott kimagasló szakmai támogatásáért kapott az együttes.

2022-ben a sajnálatos orosz-ukrán háború apropójaként szervezett jótékonysági koncertet a zenekar. A befolyt összeget a Nagydobronyi Gyermekotthon javára ajánlották fel.

Az elmúlt időszak legnagyobb élményt nyújtó fellépése a Toscana Music Festival volt számukra, melyet 2023. július 19-23. között rendeztek meg. Ezt az évet a zenekar 75 éves fennállásához kapcsolódó programok teszik majd emlékezetessé.

A Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar Békéscsaba kulturális életének meghatározó formációja, zenei életének fontos eleme. Több évtizedes fennállása óta számos tagot, karmestert, nézőt tudhat magáénak. Értéket teremt és közvetít nem csupán kifelé, de családi és baráti kötelékeket magába foglalva befelé is. Tagjai soraiban nem ritka, hogy nagypapától az unokáig zenélnek együtt a generációk. Eredményeik, díjaik magukért beszélnek. 

 

Ifjabb Mlinár Pál táncpedagógus, koreográfus, művészeti vezető

 

 

Ifj. Mlinár Pál Salgótarjánban született 1982-ben, táncos családba, így a sorsa előre megpecsételődött. Békéscsabán a Hétpróbás Néptánciskolában, majd a Balassi Táncegyüttesben ismerkedett meg a magyar néptánc csodálatos világával édesapjának köszönhetően.

Az érettségi után a Novák Ferenc "Tata" által vezetett Honvéd Táncszínház táncosa lett, amely társulattal számos európai és nagy, világi színházba eljuthatott, sokat látott. Ez az időszak meghatározó volt az életében, hiszen rengeteget tanulhatott a színpadról, művészetekről, koreografálásról, rendezésről.

2006-ban egy szerencsés véletlennek köszönhetően párjával, későbbi feleségével Kanadába költöztek, ahol a torontói Kodály Együttest vezették, belekóstoltak egy másik kultúra mindennapjaiba. Azóta is rendszeresen ott töltik a nyaraik egy részét, a Niagara Falls-i Cifra Tábort vezetik. 2007-ben visszaköltöztek Békéscsabára, ahol a Balassi Táncegyüttes tánckarvezetője, majd művészeti vezetője lett, valamint a Hétpróbás Néptánciskola tanáraként oktatotta a magyar néptánc rejtelmeire gyerekek százait.

A színház mindig is fontos szerepet játszott életében. Fontosnak tartja megmutatni, hogy a tánc hányféleképpen képes kifejezni az érzelmek sokszínűségét, hogyan tud történetet mesélni. Ezért kezdett el még a Balassi Táncegyüttes berkein belül táncszínházi produkciókat rendezni (Ládafia, Állat(i)mese, Ádámok és Évák...). Idővel egyre szorosabb kapcsolata alakult ki a Békéscsabai Jókai Színházzal, ahol azóta számos koreográfiát készített különböző darabokban.

Élete egyik legnagyobb álma vált valóra, amikor 2020-ban megalakulhatott a Viharsarok Táncszínház. Fő feladatának tekinti a társulat felfuttatását és megismertetését, továbbá a tánc, mint színházi műfaj népszerűsítését, a minél szélesebb közönséggel.

Békéscsaba  kulturális életének meghatározó alakjaként ifj. Mlinár Pál évtizedes munkájával formálta, alakította, egyengette a békéscsabai táncos lábú gyermekek sorsát, külhoni munkássága is meghatározó. A Viharsarok Táncszínház megalakításával és működésével új, vibráló színfoltja a város kulturális életének. Szakmai munkájának súlya vitathatatlan, díjai, eredményei önmagukért beszélnek. Tevékenységét számos jelentős elismerés is fémjelzi, melyek felsorolása a máltatáshoz mellékelt szakmai portfólióban folytatódik. Táncpedagógusként, koreográfusként, művészeti vezetőként kollégái és a nagyközönség körében is tiszteletnek, megbecsülésnek és szeretetnek örvend.

További programok »

FEL