Csökkenhet a forgalmi adó a hazai szálláspiacon

2018. június 1. 08:45 | behir.hu

Noha folyamatosan bővül a turizmus, és a hazai szállodák mostanra régiós viszonylatban is több helyet léptek előre versenyképességben, az európai viszonylatban is magas, 18 százalékos magyarországi áfakulcs rontja a piaci szereplők jövedelmezőségét – mondta a pénteki Magyar Időknek Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

Kifejtette, hogy a jelenlegi adókulcs a csökkentett áfakörbe tartozik, ugyanakkor az Európai Unió 28 tagállamában az átlagos áfakulcs 10,98 százalék. Huszonnégy tagállamban alacsonyabb kulcs van érvényben a szálláspiacon, mint Magyarországon – mondta Könnyid László, kiemelve, hogy a nemzetközi versenyképességünk múlik azon, mekkora adótétel terheli a turisztikai szolgáltatásokat.

„A szálláshely-szolgáltatás bevételeinek kétharmada devizabevétel. A nemzetközi versenyben a bruttó szobaár számít, az áfa ugyanis nem visszaigényelhető tétel, ezért a szálláshely-szolgáltatás mint exportszolgáltatás forgalmi adója külön elbírálást érdemel a kormány adóstratégiájában, mivel itt a forgalmi adó mértéke az exportot gátolja” – hangsúlyozta az elnök.

 

Bővülés tapasztalható a vendégéjszakák terén

Könnyid László felidézte, hogy az ágazat teljesítménye jól mérhető, az elmúlt időszakban folyamatos, 10 százalék körüli bővülést mértek a vendégéjszakák terén, és elindult egy régóta várt átlagár-emelkedés is, de régiós szinten „van még mit behozni”. Kiemelkedő a javulás valamennyi szállodaimutató-számban, de Budapest a kelet- és közép-európai régió öt fővárosát vizsgálva (Budapest, Bécs, Prága, Pozsony, Varsó) az egy kiadható szobára jutó árbevétel (REVPAR) alapján a 4. helyen áll.

A szövetség modellezte, miként alakult volna a főváros és az ország teljesítménye 2018 első négy hónapjában, ha a jelenlegi 18 százalék helyett 5+4 százalék lett volna az áfa: a 9 százalékos áfával a nettó átlagár Budapesten idén január és április között a tényleges 75,1 euró helyett 81,3 euró, míg a nettó REVPAR a tényleges 51,1 euró helyett 55,3 euró lett volna. Ezzel a 2. helyre léptünk volna a versenyképesség szempontjából, megelőzve Prágát, Varsót, Pozsonyt, s csupán Bécs lett volna előttünk – fejtette ki.

 

Forrás: MTI

További programok »

FEL