– Csabi novemberben töltötte be a 60-at, ez alkalomból gyűlnek össze a volt növendékei ünnepelni – mondta elöljáróban Nagy Krisztina, Szűcs Csaba felesége. – A Csabán tanított bő 30 év alatt közel 40 konzis növendéke volt, ebből körülbelül 25-en lesznek itt. A legidősebb közülük 1993-ban érettségizett, a legfiatalabb pedig most elsős akadémista. Őt még anno zeneiskolás korában tanította; noha a konziban már nem hozzá járt, viszont a szikrát még ő ültette el a lelkében, így ő is ehhez a csapathoz tartozik.
Növendékei ma többféle területen tevékenykednek: jó néhányuk zenetanárok, katonazenészek vagy zenekari művészek, akiknek a Budapesti Fesztiválzenekar, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Magyar Állami Opera vagy éppen a Szegedi Szimfonikus Zenekar a kenyéradó gazdájuk. Azon felül van közöttük pénzügyi szakember, vállalkozásfejlesztő, coach és hangszerész is.
Az asztalon a rendelés – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Csaba tervezett érkezése előtt egy jó negyedórával értem a Magtárba. A szépen terített asztalokon a szokásos pohár, tányér, evőeszköz, szalvéta kombó mellett pozanok is figyeltek. Persze az utóbbiak bevetésre vártak. Kalmár Zoltántól, a Bartók Béla szakgimnázium harsonatanárától, az egyik szervezőtől megtudtam, Szokolay Sándor és Hidas Frigyes harsonaoktettek hangaznak el, illetve a jelenlevő Sztán Attila, a Happy Birthday-t többek között Mozart, Bach, Elvis stílusára hangszerelte.
A megjelent huszonhárom harsonás közül csak egy lány volt. Ugye diszkrimináció ide-oda, be kell vallani, a pozan egy igazi férfias jószág, és persze ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy egy „szimfiben” nincs nagybőgős nő. – Noha azért az utánpótláskorban vannak bíztató jelek – fűzte hozzá Kalmár Zoltán.
Közben a szervezők egy mobilos lokátor alkalmazáson követték Csabi útvonalát, aki egyre jobban közeledett a bázishoz, majd továbbment, ugyanis a Hunyadi téren már nem volt parkolóhely. Valaki a bejárat előtt „egy német rendszámú B-osztályos Mercedest” látott elúszni. „Biztos bementek a Speedbe” – tette hozzá egy másik hang. De ekkor már kézzel fogható volt az izgalom. – Legyen szép, kedves az első nyolc ütem – adta ki az ukázt Sztán Attila.
Sztán Attila mobilon követi Csabi útját – Fotó: Such Tamás / behir.hu
És… kinyílt az ajtó, majd egy 23-as harsonaerdő fogadta a betérőket. Úgy szólt az megannyi hangszer, mint amikor a Tervező lábon csókolta Békéscsabát.
– Szervusz, Tanár Úr! Gondoltuk, meglepünk! – mondta Török Bence, a program fő illetékese. – Aha. Azt mondta a feleségem, hogy salsázni jövünk. – Lehet, hogy az is lesz! A születésnapod alkalmából fogadd szeretettel ezt a műsort, melyet a szakértelmedért és az odaadásodért készítettünk.
Majd egy jó 25 perces grosszót követően a tanítványok megkérték az ünnepeltet, hogy vezényeljen el egy Hidas Frigyes darabot, melynek a végén Török Bence átadta egy tokban Csabi első, azonos típusú hangszerét.
– Kibonthatom?
– A tied.
– Ne már!
– Mindenki neve rá van gravírozva.
– Ó, de aranyosak vagytok! Amkor játszottatok, tudjátok min gondolkodtam? Azon, van egy ilyen szállóige, hogy mi szebb a négy harsona hangjától? A több!
***
Szűcs Csabáék 2018 nyarán mentek ki németországi Otterswangba (Baden-Württemberg tartományban), amely közigazgatásilag Pfullendorf városhoz tartozik. Csabi ott is gyerekeket tanít rézfúvós hangszeren játszani, illetve a helyi fúvószenekart vezeti. Krisztina egy kisiskolában 1-4. osztályban tanít, olyan gyerekeknek kis csoportban németet, akiknek nem a német az anyanyelvük.
Az est fedősztorija pedig…
Létezik egy baráti társaságuk, akikkel 15 éve mindig együtt szilvesztereznek; a legtöbbször az egyiküknél, otthon. Ezúttal Krisztina azt találta ki, hogy a másik család idén szilveszterkor elutazik és ezért egy előszilveszteri bulit csinálnak 28-a este. Ez alkalommal rendhagyó módon nem otthon, hanem a Magtárban, mert az ismerőseik nemrég voltak ott egy partyn. Ezért azt találták ki, hogy ezúttal csinálnak egy játék estet.
Vagy egy salsa partyt.