Csirke Pisti: Mindig is arra voltam kíváncsi, hogy mi van a sarkon túl

2020. február 6. 08:44 | Such Tamás

A Veszprém megyei Zircen született, 1974-ben. Épületgépész, majd Győrött profi hegyi bringás, később szerződéses katona volt, majd öt év múlva három hétre kiment Spanyolországba, amelyből 12 év lett… És egy jó évtizede Csabára költözött; kezdetben fotós, majd ultrakerékpáros és csőhálózat-szerelő lett.

Csirke Pisti mindig száguld…

Már fiatal korában is. Győrött 5 évig profi mountain bike-os volt, majd elmondása szerint kiöregedett a szakmából, és kemény öt esztendőig hivatásos katona volt. Egyébként a seregben kezdett el fotózni. Majd ’98-ban leszerelt, és egy barátjával kiment Spanyolországba.

„Három hetet adtam magamnak – meséli –, és közel 12 év lett belőle. Eleinte az építőiparban melóztam, közben megtanultam a nyelvet. Aztán bekerültem a vendéglátásba, azt követően pedig egy ismerősömmel délen, Torreviejában nyitottunk egy kávézót.”

 

Csirke Pisti

Mi van az úton túl?

 

Közben a neten megismerkedett egy fiatal békéscsabai nővel, aki nem akart kimenni, így Pisti otthont váltott. Csabai érkezését követően nevezett egy fotópályázatra, ahol második lett.

„Friss szemmel csodálkoztam rá a városra – ecseteli – a képeimen egy fazon fodrásztükörrel mászkál a város különböző pontjain, akit nagylátószögű optikámmal követtem.”

Ismételten letelt az a bűvös öt esztendő, és a fotózás mellett egy régi-új szenvedély lépett a képbe: a kerékpározás.

Közben szép lassan tágította a kereteket, és ráállt az ultratávú kerózásra, majd a futásra, amelyekhez bizony heti 17 óra edzés szükségeltetik. A 17 órából viszont 10-et a hétvégén kell beletenni a lábba. S mivel esküvői fotósként mindig a szombatokon dolgozott, így az ultrázás kilőtte a korábbi egzisztenciát.

Jelenleg az Alföldvíznél csőhálózat-szerelő, illetve a helyi Ultra Cycling Hungary Team trénere.

 

Csirke Pisti

Ahol még kirándulni sem egyszerű

 

A jelenlegi bringás csúcsa: 600 kilométeren 2. helyezett – 24 óra 2 perces idővel.

„Mindig is kíváncsi vagyok arra, hogy mi van a sarkon túl…” – fogalmaz.

Közben átléptünk az interjú műfajába.

– És most meddig nyújtózkodsz?

– Idén egy 1200 kilométeres versenyen akarok elindulni.

– Az kábé hány nap?

– Amikor indulsz, elindul az óra, ha beérsz, megáll.

– És ha pisilni kell?

– Akkor megállsz, és pisilsz.

 

Galéria

 

– S ha elálmosodsz?

– Akkor megállsz, és alszol.

– Meddig bírja az ember alvás nélkül?

– Úgy 40 óráig.

– Neked mennyi volt a plafon?

– 56 óra.

– Alvás nélkül?

– Igen. Persze akár tovább is fenn tudsz maradni, de mivel fizikai terhelés alatt vagy, pihenni kell. Amúgy jó 600-700 kilométerig ki lehet bírni alvás nélkül.

– Itt is komoly doppingvizsgálatok vannak?

– Itt egyáltalán nincs, mert az ulta állóképességi sportoknak nem létezik hatásos doppingszere, arra edzeni kell. Inkább az erősportokban jellemző a használatuk.

 

Csirke Pisti

Pisti a hegyen

 

– Egyszer a ’70-es években, Keith Richards, a Stones gitárosa a kokaintól 12 napig volt fönt, megírt vagy 20 lemezt, amelyből maximum három nóta volt értékelhető. Téged mi hajt?

– A szénhidrát... Óránként 750 kalóriát be kell, hogy vigyél. Az 1200 kilométert 80 óra illik teljesíteni.

– Az olyan, mintha Csabáról elmennél Sopronba, de ott szólnak, hogy fordulj vissza. Majd kiderül, hogy elég lett volna csak Pestre menni, és akkor mész. De hát ez még autóval is sok!

– Az ultrasportolók sok mindenre képesek.

– És a laza 1200-as után mi lesz a következő állomás? Balett?

– Nem, mert hülyén áll rajtam a tütü.

 

 

 

 

További programok »

FEL