Az Andrássy úti szökőkútnál gyülekeztek az óévet búcsúztatók a Guzsalyas Egyesület, a Széchenyi István Lótenyésztési Egyesület és a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör rendezvényén, ezután a megjelentek együtt vonultak a Szent István térre.
A régi hagyomány úgy tartja, hogy minden kezdet veszélyes, ezért idén is zajkeltéssel, csörömpöléssel, néptánccal és ostoros bemutatóval „riasztották el az ártó erőket” – a Harruckern Táncegyüttes, Bandula Kornél és barátai, valamint Czesznak Dávid közreműködésével –, hogy egy boldogabb új év elé nézzünk.
Szőke Péter, a Guzsalyas Egyesület elnöke elmondta, hogy a szilveszteri csergetés egy baráti társaság beszélgetéséből indult, Czesznak János, a fia Czesznak Dávid és ő gondolták úgy még 2017 decemberében, hogy több vidéki városhoz hasonlóan, Békéscsabán is fel kellene idézni ezt a régi hagyományt. Meglepetésükre már az első alkalommal nagy volt az érdeklődés, így később is összegyűltek az év utolsó napján – az idei volt a hatodik alkalom.
– A pásztorember éke a karikás ostor, mi is azzal csergetünk. Itt zömmel gyönyörű hortobágyi és kis-sárréti karikás ostorokat lehet most látni. Irimiás László a népművészet ifjú mestere, és én is készítek ilyeneket. A múlt század első negyedében a pásztorok még szarut használtak a berakás anyagakánt, később ezt leváltotta a kaucsuk, mi azonban visszatértünk a szaruhoz és a csonthoz – tudtuk meg Szőke Pétertől.
Puju János, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének képviselője, a Megyei Értéktár Bizottság tagja hozzátette, hogy ma már hungarikum a karikás ostor, vele a kis-sárréti karikás ostor is, és erre a népművészeti remekre mindnyájan büszkék lehetünk.