Csabaiak a karlsbadi gyógyfürdőben 4. – Rosenthalné és az egyiptomi herceg

2021. július 3. 18:16 | behir.hu

Az Osztrák Nemzeti Könyvtár digitalizált gyűjteményében megtalálható karlsbadi fürdővendégek listáiból kitűnik, hogy a módosabb csabaiak is szép számmal látogatták e helyet.

A legismertebb név „Frau Mühlbesitzer Adolf Rosenthal mit Sohn und … Frau Miksa Kun”, azaz Rosenthal Adolfné volt, akinek férje malomtulajdonos volt és aki a fiával utazott, valamint Kun Miksáné is ellátogatott 1900-ben.

A Rosenthal családot senkinek sem kell bemutatni Békéscsabán, de talán Kun Miksa neve nem annyira ismert. A századelőn jelentős fakereskedése volt, amely 1891-ben nagyrészt leégett. 1882-ben az olajmalmának az istállója gyulladt ki, később pedig a fatelepének irodáját kétszer is kifosztották. Kun Miksa 62 éves korában, 1899-ben hunyt el. Gyászjelentéséből derül ki, hogy az elhunytnak és özvegyének leánya, Gizella volt Rosenthal Adolfné. Vagyis anya, leánya és unokája utaztak a szomorú veszteség után egy évvel Karlsbadba, vélhetően testi és lelki bajaikat gyógyítani.

Élményekkel bizonyosan gazdagabbak lettek, hiszen illusztris társaság tartózkodott Karlsbadban, velük egy időben. Kairóból származó hercegek és hercegnők üdültek Karlsbadban: „őfelsége Djenaniar-Ismail hercegnő, őfelsége Tschesmafet-Ismail hercegnő, őfelségei Ibrahim-Hilmy herceg és hercegné, őfelsége Saliha-Ibrahim,” illetve a társalkodónőjük. Ibrahim Hilmi Ismail herceg I. Iszmail kedive (egyiptomi török alkirály) fia volt, aki – a családi kapcsolatokat kibogozva úgy tűnik – édesanyjával, feleségével, és minden bizonnyal egyik leányával érkezett.

A Villa Miltonban elszállásolt királyi vendégek és a Hotel Trautweinben megszállt csabaiak nem kizárt, hogy láthatták egymást, de megfordult a városban velük egy időben vendég Memphisből, Bécsből, Lipcséből, Milánóból, Turnu-Severinből, Szentpétervárról, Moszkvából, Lembergből, Washington D. C.-ből, de Sátoraljaújhelyől, Budapestről, Nagyszebenből, Mezőhegyesről, Temesvárról, Veszprémből és Marosvásárhelyről is.

A „gyomorbajosok Mekkájának” is nevezett gyógyhelyen azonban szigorú szabályokat kellett betartani a kúrák során, és ezeket nem mindig volt könnyű követni. Ahogy Reök István írta 1875-ben: ezt a vendéglátóhelyek „se viselik teljes megadással, jele ennek ama mondat, melynek bizonyosan ők a fundálói, miszerint Karlsbadban kettő van, a mi jó: a reggeli és – a búcsúzás”.

Szalay Ágnes

További programok »

FEL