Csabai életképek – Balás Ádám: A proletárdiktatúra Békéscsabán IV.

2023. április 22. 15:09 | Ugrai Gábor

Szavakban és kijelentésekben igen bátraknak mutatkoztak a kommunisták, de azt ők is pontosan tudták, hogy a remélt orosz katonai segítség nélkül esélyük sincs a román hadsereggel szemben.

A Békésmegyei Népszava ennek ellenére azt közölte, hogy 50 ezer orosz katona várakozik a határokon, beavatkozásra készen. 1922. április 22-én, Balás szerint a „kommunisták kezdtek belemelegedni munkájukba, a vagyonosak javainak elrablásába, a régi intézmények lerombolásába; az intelligenciát az állásokból, hivatalokból kiszorították, s a szolgálatukba szegődött burzsujokkal, vagy a maguk hozzá nem értő embereivel helyettesitették”.

Mindeközben Aradon megalakult az ellenforradalmi magyar kormány. A csabaiak közül számítottak a Selyemfonodában állomásozó székely csendőrökre, a vasutasokra és a kisgazdákra is. Sajnos a kommunista kémek értesítették feletteseiket a kapcsolatfelvétel tényéről. A szervezkedésben résztvevőket a korábban elfogott túszok csoportjához kísérték és csak ezután indult meg vonatuk Szolnok irányába. A román csapatok közben közeledtek, erre a csabai szélsőbaloldal vezetői menekülni kezdtek és a rájuk terhelő dokumentumokat megsemmisítették.

A lakosok egyre kevésbé hajtották végre a Tanácskormány intézkedéseit, de örülni sem mertek még a kommunizmus bukásának. A Vörös Hadsereg egyes alakulatai Békéscsabán keresztül vonultak a Tisza irányába és magyar, illetve román repülőgépek is feltűntek a város felett.

A távozó kommunista vezetés Andrássi Gyulát tette meg városparancsnoknak. Ezt a hírt megkönnyebbüléssel fogadták a csabaiak, hiszen ő „a munkásság sorsát a fennálló rend keretei közt akarta megjavítani; sokszor bátran szemére hányta a vörösöknek esztelen túlzásaikat s kegyetlenkedéseiket, akik őt emiatt ellenforradalmársággal vádolták”. A gondot az jelentette, hogy Berthóty István polgármester, mint törvényesen megválasztott vezető, magának követelte a város irányítását.

Megalakult egy nemzetőrség is, melyben kommunisták és a városban lévő katonatisztek is részt vettek. Ennek a testületnek az volt a célja, hogy a rend megmaradjon a városban, ne kezdődjön fosztogatás az interregnum (hatalmi szünet) alatt.

Április 24-én reggel olyan plakátok jelentek meg a városban, mely szerint Berthóty polgármester vette vissza a város irányítását. Andrássi pedig ígéretet tett arra, hogy a csabai túszok érdekében közben fog járni a Forradalmi Kormányzótanácsnál. (Folytatjuk.)

További programok »

Itthon

Megnyitották a 32. Jókai Napokat

A Békéscsabai Szakképzési Centrumhoz tartozó Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium 32. alkalommal rendezi meg a Jókai Napokat. A 3 napig tartó eseményt április 23-án Szarvas Péter polgármester, míg Bácsfalvi Zoltán festőművész tárlatát Herczeg Tamás országgyűlési képviselő nyitotta meg.
2024. április 23. 20:06
FEL