Csabai életképek – Balás Ádám: A proletárdiktatúra Békéscsabán IV.

2023. április 22. 15:09 | Ugrai Gábor

Szavakban és kijelentésekben igen bátraknak mutatkoztak a kommunisták, de azt ők is pontosan tudták, hogy a remélt orosz katonai segítség nélkül esélyük sincs a román hadsereggel szemben.

A Békésmegyei Népszava ennek ellenére azt közölte, hogy 50 ezer orosz katona várakozik a határokon, beavatkozásra készen. 1922. április 22-én, Balás szerint a „kommunisták kezdtek belemelegedni munkájukba, a vagyonosak javainak elrablásába, a régi intézmények lerombolásába; az intelligenciát az állásokból, hivatalokból kiszorították, s a szolgálatukba szegődött burzsujokkal, vagy a maguk hozzá nem értő embereivel helyettesitették”.

Mindeközben Aradon megalakult az ellenforradalmi magyar kormány. A csabaiak közül számítottak a Selyemfonodában állomásozó székely csendőrökre, a vasutasokra és a kisgazdákra is. Sajnos a kommunista kémek értesítették feletteseiket a kapcsolatfelvétel tényéről. A szervezkedésben résztvevőket a korábban elfogott túszok csoportjához kísérték és csak ezután indult meg vonatuk Szolnok irányába. A román csapatok közben közeledtek, erre a csabai szélsőbaloldal vezetői menekülni kezdtek és a rájuk terhelő dokumentumokat megsemmisítették.

A lakosok egyre kevésbé hajtották végre a Tanácskormány intézkedéseit, de örülni sem mertek még a kommunizmus bukásának. A Vörös Hadsereg egyes alakulatai Békéscsabán keresztül vonultak a Tisza irányába és magyar, illetve román repülőgépek is feltűntek a város felett.

A távozó kommunista vezetés Andrássi Gyulát tette meg városparancsnoknak. Ezt a hírt megkönnyebbüléssel fogadták a csabaiak, hiszen ő „a munkásság sorsát a fennálló rend keretei közt akarta megjavítani; sokszor bátran szemére hányta a vörösöknek esztelen túlzásaikat s kegyetlenkedéseiket, akik őt emiatt ellenforradalmársággal vádolták”. A gondot az jelentette, hogy Berthóty István polgármester, mint törvényesen megválasztott vezető, magának követelte a város irányítását.

Megalakult egy nemzetőrség is, melyben kommunisták és a városban lévő katonatisztek is részt vettek. Ennek a testületnek az volt a célja, hogy a rend megmaradjon a városban, ne kezdődjön fosztogatás az interregnum (hatalmi szünet) alatt.

Április 24-én reggel olyan plakátok jelentek meg a városban, mely szerint Berthóty polgármester vette vissza a város irányítását. Andrássi pedig ígéretet tett arra, hogy a csabai túszok érdekében közben fog járni a Forradalmi Kormányzótanácsnál. (Folytatjuk.)

További programok »

Itthon

A cél közös és egyértelmű: Tegyük szebbé a környezetünket!

A Körösvidék Alapítvány a Fidesz Békéscsabai Szervezetével közösen idén is csatlakozott a TeSzedd! elnevezésű országos kezdeményezéshez. Az akció hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési mozgalma, amelyet idén 13. alkalommal hirdettek meg. Az egész országra kiterjedő kampány célja, hogy önkéntes megmozdulás részeként közösen varázsoljuk tisztábbá környezetünket.
2025. április 10. 16:46