Botár Edit mutatja be munkáit a Hudák Család Kéziszövő és Varró Műhelyében

2023. november 15. 12:54 | Csiffáry Zsuzsanna

Már hagyomány, hogy a Szőtteskúria – a Hudák Család Kéziszövő és Varró Műhelye minden hónapban kiállítási lehetőséget biztosít, nem csak helyi, kézműves alkotók számára. Ezúttal Botár Edit erdélyi magyar báb- és díszlettervező, textilművész, grafikus, festőművész, az erdélyi akvarellfestés képviselőjének a munkásságát ismerhetik meg jobban az érdeklődők.

A Hudák Család Kéziszövő és Varró Műhelyében új kiállítást nyitottak meg nemrég.

–  Botár Edit rendkívül izgalmas, egyben sokszínű alkotó is. A képzőművészet több területén teremt maradandót. Kúriánk három termébe csoportosítottuk az akvarellfestményeit, szőtteseit, illetve bábjait, bábterveit. Ez utóbbiak az 50’-es évekből kerültek elő, ez azért rendkívül fontos, mert ezek Botár Edit legjelentősebb munkái, amelyekkel a világ bábszínházait bejárta – nyomatékosította Hudák Mariann. Hozzátette: alapvető céljuk a kiállításokkal az, hogy támogassanak minden kézművest, legyen szó a „szomszéd néniről” vagy egy országosan, nemzetközileg elismert képzőművészről.

A Mesterremek és Príma-díjas viseletkészítő hangsúlyozta: „túl sok szeretetet és időt tesznek bele az alkotók munkáikba ahhoz, hogy ne segítsük őket”.

Botár Editről Hudák Jószefné szövő-népi iparművésztől tudtunk meg több információt: a festő, grafikus, báb- és díszlettervező a középiskolai tanulmányait Nagyszebenben, Marosvásárhelyen és Kolozsváron folytatta, majd 1950-56 között a Kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán végzett Bene József és Kádár Tibor mesterek irányításával. A főiskola elvégzését követően harminc évig a Kolozsvári Állami Bábszínház díszlettervezője volt. 1993-ban áttelepült Magyarországra, Budapestre. Jelentősebb kiállításai az erdélyi városok után eljutottak az anyaországba: Budapestre, Sopronba és Leányfaluba is. Kolozsvárról a Glória Kiadó gondozásába 101 akvarell és 101 tusrajzot bemutató kiadványt jelentetett meg “A történelmi Kolozsvár” címmel.

A kiállítást egy hónapig tekinthetik meg a kilátogatók az intézmény nyitvatartási idejében.

További programok »

FEL