A jövő Csaba gyöngye. Ezt a hízelgő jelzőt előlegezték meg a község elöljárói már 1898-ban, amikor a Kanálisi szőlők helyén, a Körös-parti nyárfák alatt egy új városrészt terveztek megvalósítani. Néhány év múlva elkezdődött a munka, de lassan haladt előre. Amikor a község és a tulajdonosok közt nem jött létre megegyezés, a bíróságon illetve a kártalanítási eljárásban döntöttek. Egy 1909 tavaszán, a kereskedelmi minisztertől érkezett leirat aztán tudatta a községgel, hogy a Kanálisi szőlőkben, az új községrész céljaira szükséges építési munkálatok a kártalanítási eljárás előtt is megkezdhetők. 1910 tavaszától már dolgozott a községi mérnökség. A tervek szerint a Körös-parton csakis villák építését engedélyezhették, de villák építését tervezték a városrész egyéb pontjain is.
Esti szivárvány. Békéscsabán 1910. augusztus 20-án este 7 óra 40 perckor sűrű fellegek borították az eget, csak a felkelő hold körül szállingóztak ritkább fellegek. Ezek azonban csakhamar szétoszlottak és mialatt a hold ragyogó pompával kezdett tündökölni, a felhőből néhány percig csendes eső permetezett. Ekkor fölötte szép és ritka légköri tünemény tárult a szemlélők elé. Az égboltnak a holddal szemközt lévő felén halvány, fehér szivárvány tűnt fel félkör alakban. Azonban a szivárvány-színeződésnek nyoma sem volt. Már az eső sem permetezett mikor a halovány félkör sárgás színre váltott. Csak néhány percig tartott a csodálatos látvány, este 8 óra 10 perckor a fenséges látványnak vége lett.
Fiume-kávéház új díszben. A Fiume szálloda és kávéház hosszú ideig tartó átalakítási munkálatai 1910. augusztus közepére befejeződtek. Csaba község nyolcvanezer koronát költött az épületre, ez nagyon is meglátszott a belsején, az étteremben és a kávéházban is, amely ízlésesen berendezve, augusztus 20-án nyílt meg. A vendégek rögtön meg is töltötték a kávéházat, ahol ifj Purcsi Pepi cigányzenekara játszott.
Gécs Béla