Békéscsaba anno: Szegény iskolás gyerekek ebédeltek a városi ínségkonyhán

2021. április 11. 13:15 | behir.hu

Az 1930-as ínséges évek közepén egyre több szegénysorba döntött család iskoláskorú gyermeke éhezett. Nekik Békéscsaba város adott tejet, kenyeret és ebédet.

Az év első napjaitól kezdve minden iskolában kenyeret és tejet kaptak azok a gyerekek, akiknek számára – szüleik nehéz anyagi helyzete miatt – indokolt volt ez a támogatás. Ezeknek a gyerekeknek a száma 1937-ben 684 volt, fejadagjuk pedig két deciliter tej és öt deka kenyér. Az ebédeltetési akció még szélesebb keretek közt folyt a Luther utcai városi ínségkonyhán és a Szent László utcai iskolában, ahol 1937-ben főzésre rendezkedtek be. Naponta 1050 szegény sorsú gyerek kapott meleg levest, főzeléket.

Figyeltek arra is, hogy a gyerekeknek ne kelljen nagy távolságokat bejárniuk, mielőtt ebédjükhöz jutnának. Beosztottak 160 iskolásfiút a Szociális Misszió konyhájára a Gutenberg utcába, ahol az egyesület is ebédeltet rászorulókat. Ezen kívül működött ínségkonyha az erzsébethelyi állami elemi iskola udvarának hátsó felében lévő tanítói lakásban is.

A legjobb helyzetben azok a gyerekek voltak, akik a Kanizsai Dorottya leánycserkészcsapat konyháján étkezhettek. Harmincöten jártak a polgári leányiskolába naponta. Az ebédet az iskolabarátok egyesületének megértő tagjai főzték egymást felváltva, a kiszolgálást pedig az iskolás lányok intézték. Őket a tanrend csak tizenkét óráig kötötte, akkor felvették a kötényt s házikisasszonyokká léptek elő. Úgy tartották: „nagyon helyes és üdvös dolog a fiatal leányok ilyen szellemű nevelése, egészen bizonyos, hogy ily módon, mire felnőnek, nem kötelességnek vagy társadalmi kényszernek fogják betudni a jótékonykodást, hanem olyan tevékenységnek, amely szorosan hozzátartozik jobbik énjükhöz”.

Gécs Béla

További programok »

Itthon

FEL