Békéscsaba anno: Féja Géza elkobzott, Viharsarok című könyve

2022. szeptember 10. 12:08 | behir.hu

Voltak idők, amikor Magyarországon az államhatalom bíróság elé citálta az írókat, szociográfus újságírókat, akiket egyszerűen börtönnel fenyegettek, beléjük fojtva a szót, az írást, ha a sötét nyomorúságot elpanaszolták.

1937. április 9-én írta meg a Békésmegyei Közlöny, hogy elrendelték Féja Géza Viharsarok című könyvének elkobzását, melyet az Athenaeum Irodalmi és Nyomdai Rt.-ben állítottak elő. Erről a budapesti törvényszék vizsgálóbírója hozott végzést, melynek alapján be is tiltották Féja Géza könyvét.

A megjelenésével nagy feltűnést keltett a Viharsarok című szociográfiai kötet. Féja Géza könyvének anyagát a szélesre tágult Viharsarok, a Szeghalomtól a Dél-Tisza vidékig elhúzódó települései adták. Végigjárt 38 települést, falvakat, városokat. Találkozott földnélküli, kizsákmányolt parasztsággal, munkanélküli munkásokkal, nyomorgó családokkal, rongyos ruhájú, mezítlábas gyermekkel. A szerző jegyzetelt, amerre járt, majd két évig írta könyvét. Az első kiadásért 1200 pengőt, a másodikért ugyancsak 1200 pengőt kapott.

A Féja Géza elleni vádirat 1937. március 13-án kelt. A vád a sajtó útján elkövetett osztály elleni izgatás bűntette, a magyar állam és a magyar nemzet megbecsülése ellen irányuló vétség volt. A vád tárgyát a könyv egész tartalma képezte, de különösen a 10. oldalon levő rész. A vádirat ismertetője, Méhes Ignác dr. kir. ítélőtáblai bíró, elnök volt. A perben részt vevő bíró Bartha Zoltán dr., Haitsch Gyula dr., Féja Géza védője pedig Varga Ödön dr. volt.

A gyulai megyegyűlés 1937. májusi ülésén nem volt napirenden a Viharsarok című könyv. Azonban Karácsony András békési református lelkész elítélte a könyv elkobzását, szintén ilyen véleménye volt Gyöngyösi Jánosnak.

A Féja Géza per főtárgyalása 1937. szeptember 24-én indult. Féja védője, Vajda Ödön úgy fogalmazott: „a vádlott könyve nemcsak helytelen és elítélendő, de a javításra szoruló kérdéseket láttat meg és vitt a nyilvánosság elé, bemutatja azt, hogy a helyes vezetéssel és áldozatkészséggel a nap sorsa helyes irányba is fordítható.”

Féja Géza ártatlannak vallotta magát, fellebbezést jelentett be. Az elnök kimondta az ítéletet: öthónapnyi fogházbüntetés; a Kúria azonban két hónapra mérsékelte a fogházbüntetést, de Féja Géza a tanári állását így is elvesztette.

Féja Géza 1956 előtt Békéscsabára került, a múzeum könyvtárában dolgozott.  A forradalom alatt megszervezte a rádió adásait is.

Gécs Béla

 

További programok »

FEL