A kályhától, azaz Debreczeni Dezső edzőtől indulunk el a klubig... Dezső, a József Attila LTSE berkein belül, 10 esztendősen húzta fel először a kesztyűt és a lábfejvédőt. Az első versenyén kikapott, és ettől a pofontól a kesztyűjét a földhöz is vágta. A másik arconcsapást majdnem Gregor Lászlótól, az edzőjét kapta, ugyanis Laci bácsi sosem tűrte a fegyelmezetlenséget, a sportszerűtlenséget. A kick-box technikáján és szeretetén kívül ezt is megtanította neki.
Majd elég gyorsan érkeznek a szép eredmények, ahogy fogalmaz, „azokért a címekért azért keményen megdolgoztam, nem a szél hordta össze”. Mivel idő- és karakterhiányban szenvedünk íme, a legfényesebbek érnek: nyolcszoros világ- és nyolcszoros Európa-bajnok, illetve profi kick-box világbajnok. Hat év kihagyás után az idei portugáliai kick-box vb-n 3. lett. (Továbbá tegeződve beszélgetünk.)
Debreczeni Lilla, Dezső és Frida – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Miért "csak" harmadik lettél? Hiszen Csabán tőled mindig mindenki aranyat vár.
– (nevet) Volt egy rövidzárlat… Végig vezettem a mérkőzést, ám az utolsó 10 másodpercben az olasz ellenfelemtől kaptam egy fejrúgást, és megfordult a meccs. Egyébként ezt a srácot idén szeptemberben, az olaszországi világkupán hat ponttal vertem meg a döntőben. A másik, hogy hét évvel fiatalabb. Mivel a 41-55 éves közötti Master kategóriában 49 évesen már nemigen az esélyesek közé tartozik az ember. Így mégsem bánt a végeredmény.
– Amikor 2009-ben, először befejezted az élsportot, már edző voltál.
– 2008-ban kerültem az Erzsébethelyi Általános Iskolába, és elindítottam a kick-box edzéseket. Közben előtte már tartottam Újkígyóson és Csabaszabadiban is edzéseket.
Fotó: behir.hu
– Az eredmények egyből jöttek?
– Miután leadtam a kígyósi klubot és megalakult a Debrecezni Team, Kígyósról többek között átjöttek a Laurincz tesók: Bogi, Peti és Zoli, Harangozó Gábor, Krucsai Gergő, Magyar István, Hidvégi Nándor és aki még mindig aktív, Pántya Réka. Az erzsébethelyis csoportomat kereszteztem velük, de voltak olyan versenyzők is – Opauszki Dávid, Bálint Zoli, Csák Bence – akikkel még Laci bácsi kezdett el foglalkozni, és velem folytatták. Így a három komponensből lett egy a csapat. Visszatérve a kérdéshez, Laurincz Bogi 2010-ben Belgrádból hozott egy vb-bronzot, Dávid 2011-es olaszországi kadet 1-es Európa-bajnoki címe mellé még hat érmet hoztunk.
Plusz különlegesség, hogy az iskolában volt olyan osztályom is, amelyben heten kick-boxoltak. Viczián Vivit és Danit, Koszecz Bogit, Szák Tamást, Csüllög Dorinát elsős koruk óta tanítottam. Viczián Roland például ma már Németországban versenyez; Dani tesója pedig itt.
Nagy eredményünk, hogy a szeptemberi, olaszországi utánpótlás vb-n három arany-, négy ezüst- és négy bronzérmet szereztünk. Ott 27 válogatottam volt, ami magyar rekord a point fighting szabályrendszerben.
A novemberi portugáliai vb-n majdnem összejött, hogy a két Viczián együtt meccsel, de ez sajnos nem sikerült. Ettől függetlenül szép eredmény Viczián Dani és Opauszki Dávid két ötödik helye, mivel nagyon rossz sorsolással, a világranglista vezetőihez mérkőztek be. Továbbá Dani bekerült a felnőtt csapatba, akik bronzérmesek lettek; illetve Vivien is nagyon szépen harcolt.
Csapatban állhatott dobogóra a kick-box vb-n a békéscsabai Viczián Dániel – Forrás: Gregor László
– Néhányszor már a csúcson abbahagytad.
– Amikor 2017-es budapesti Masterst megnyertem, akkor valóban másodjára is befejeztem a versenyzést.
– Akkor hogyhogy mégis elindultál?
– Igazából nem terveztem a visszatérést. De egy jó másfél-két éve azt éreztem, hogy egyre fáradékonyabb vagyok. Eldöntöttem, újra elkezdek mozogni, mégpedig futni. Először csak öt-hat kilométereket, idén viszont többször is megtettem a félmaratoni távot. Ebből kifolyólag egyre jobban javult az állóképességem. Igazából úgy voltam vele, hogy magamnak bizonyítok, ha még 49 évesen is el tudok indulni egy versenyen. Elmentem az ob-re, ahol megvertem a tavalyi Európa-bajnokot, majd kimentem Olaszországba, ahol legyőztem – a már említett – olasz srácot, aki most történetesen Portugáliában jobb volt nálam.
– Harminc éve el sem képzeltük, hogy ötvenévesen ilyen fittek leszünk. Vajon meddig lehet húzni a határokat?
– Edzeni kell. Az tény, hogy több kick-box edzés kellett volna, akkor talán megvan az arany.
– Jövőkép?
– Utánpótlásban nagyon jól állunk; a felnőtteket azonban nagyon nehéz megtartani. Akik elmennek, sokan abbahagyják. Lényeg, hogy ne szakadjanak el a sportágtól, hiszen ma már az egyetemi versenyek mellett lehetőségük van sportolóinknak a World Combat Games mellett a világjátékokon és Európa-játékokon is indulni.
– Olimpia?
– Nagyon sokáig úgy volt, hogy a ’28-as olimpián, Los Angelesben debütál a kick-box, de épp múlt hónapban a baseball kiütötte a sportágunkat.
– Szerinted mi szólt amellett, hogy Prima-díjasok lettetek?
– Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy egyáltalán felmerült a csapatunk neve. Alapvetően úgy gondolom, a díj mögött a 15 éves kemény és eredményes munka, azaz csapatmunka áll. A sikernek természetesen a korábbi edzők, sportolók és szülők is részesei.
Sonkolyos Szabolcs, Krcsméri Milán, Okányi Bettina, Kovács Edit, Debreczeni Dezső, Debreczeni Frida és Nagy Mihály László – forrás: Nagy Mihály László