Az MCC új előadásában a digitális világ veszélyei kerültek előtérbe

2025. január 15. 11:04 | Csiffáry Zsuzsanna

Az MCC (Matthias Corvinus Collegium) békéscsabai székhelyén kedden délután Pöltl Ákos, az MCC vezető oktatója; a Pannon Egyetem Védelmi Oktatási és Kutatási Centrumának vezetője tartott előadást. A Szerezd vissza a családodat elnevezésű programjának célja, hogy felhívja a szülők, pedagógusok és középiskolai diákok figyelmét a digitális világ hátulütőire.

Végvári Edina, az MCC békéscsabai képviseletének FIT régió koordinátora elmondta, fontos számukra, hogy a tehetséges diákok minőségi oktatása mellett, a szülőkkel együttműködve egy jól működő közösséget alkossanak. 

– Szülőknek szóló előadásink során az a legfőbb célunk, hogy olyan hétköznapi aktuális témákat érintsünk, amelyek segítik őket gyermekeik nevelésében. Most Pöltl Ákos nyújt segítséget abban, hogyan legyünk okosabbak az okoseszközöknél, hogyan védjük meg gyermekeinket a rohamosan fejlődő digitális világ veszélyeitől – fogalmazott Végvári Edina, aki az eseményen egyúttal új kollégájukat is bemutatta Ijjasné Róta Annamária személyében. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

A FIT régió koordinátorainak köszöntője után Pöltl Ákos vette át a szót, aki több éve tart országszerte fizikai és digitális önvédelmi képzéseket általános- és középiskolás gyerekeknek, pedagógusoknak és szülőknek. A digitális önvédelem projektet azért hozta létre, hogy a tinédzser korosztálynak egy olyan készség szintű tudást adjon át, amelynek segítségével biztonságosabban mozognak a digitális térben, felismerik és képesek elhárítani a veszélyhelyzeteket. Az MCC vezető oktatója vallja, hogy a gyerekeket nem kontrollálni kell, sokkal inkább hatékony, használható, készség szintű tudással felruházni. Nem állhatunk mellettük 0/24 órában, ezért kell elérnünk, hogy képesek legyenek megvédeni saját magukat az offline és az online közegben egyaránt.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Az okostelefonok és az interaktív képernyők aktív részesei a családok mindennapjainak, különösen ott, ahol kamasz gyermekek vannak. Leginkább családi veszekedések, erőszakos tartalmak, folyamatosan a telefonon lógó gyermekek, beszippantott figyelem, énképzavar és ehhez hasonló problémák jutnak róla eszünkbe, ezekkel küzd a legtöbb család, ahol nem a megfelelő módon és időben került a gyermekek kezébe az okostelefon és azon keresztül a közösségi média.

Egy gyermek, egy kamasz még nem felnőtt, nem rendelkezik a megfelelő védelmi mechanizmusokkal, nem képes önállóan, felelősen használni a közösségi médiát, ellenállni az algoritmusok figyelemmanipulációjának, számára mindez veszélyes üzem. Az előadáson arról volt szó, mikor és milyen módon kerüljön a gyerek kezébe okostelefon, továbbá, ha függőség jeleit mutatja, miként hozhatjuk ki belőle, s vajon hogyan tudja megfelelően használni a digitális technológiát, mi a szülő szerepe, hogyan tud egy szülő valós értékrendet adni gyermekeinek ebben a gyorsan változó digitális világban.

 

Galéria

Vissza
Előre

További programok »