Békés város, azon belül pedig az Erzsébet-liget egyik meghatározó tájeleme az Élővíz-csatorna két partján húzódó fűzfasor. A közel százéves faegyedek felülvizsgálata indokolt volt az elöregedett, száraz, nagymértékű ágak évek óta tartó hullása miatt.
A város főkertésze külső szemrevételezést tartott a napokban. A vizsgálatból kiderült, hogy az állomány kiöregedett. A hőscincér, hangya és szarvasbogár kártétele már a kéreg felületén is szembetűnő. Az élővilág körforgása révén a rovarok és bogarak odavonzzák a fakopáncsokat is, a madarak odvakat alakítanak ki, ez pedig növeli a fák baleset-veszélyességét.
A károsító tevékenységek mellett a természeti erő, a viharok okoznak komoly sérülést a fák koronaszerkezetében, így a csonkolt, megdőlt fák fokozottan veszélyessé válnak. Sajnos az ekkora mértékű kártételt szenvedett faegyedeknél az élet- és vagyonbiztonságot figyelembe véve a védekezésre már nincs mód. A főkertész által megvizsgált, a Fábián-híd és a 470-es számú főút közti szakaszon húzódó fasoron a sürgős beavatkozást igénylő egyedeket zöld színű festékkel jelölték meg.
A ligetben a nagy forgalomra való tekintettel – étterem, játszótér, sétány – elengedhetetlen ezeknek a fáknak az eltávolítása. Pótlásukra az önkormányzat a lehető legkifejlettebb szomorúfűz csemetéket ültet, hiszen a közösség számára kiemelten fontos, jelentős tájidentitással bíró területről van szó. A kis fák védelme mindenki érdeke, hogy a jövő generációi is élvezhessék az Élővíz-csatorna partjának egyedi légkörét.