– Főleg milyen fák, növények lettek a klímaváltozás áldozatai Békéscsabán?
– Az elmúlt évek forró és aszályos nyarai megviselték és jelentősen károsították a békéscsabai fás szárú növényeket is. Minden fás növényt megviseltek a szokatlan környezeti körülmények, különösképpen a tujákat, fenyőket és nyírfákat, hiszen a nyírfák kifejezetten vízigényesek, míg a fenyők és tuják sorsát a felszínhez közeli gyökérzetük pecsételte meg.
– Az önkormányzat egy felmérést végzett, amelynek végén képet kaptak arról, hogy hány fa, vagy fás szárú növény kivágása szükséges. Hol tart ez a folyamat?
– A város közigazgatási területén végzett felmérésből kiderült, hogy mely fák kivágása vált szükségessé azok állapota miatt. A kivágandó fák 80 százalékát egyébként a fenyők, a tuják és a nyírfák tették ki. A kiszáradt fák eltávolítása három ütemben, 2024. május 31-ig valósul meg. Az első két ütemben összesen 473 fa kivágása történt meg, és várhatóan még további 300 fa és fás szárú növény kitermelésére kerül sor.
Dr. Juhász István tanácsnok
– Mi lett a kivágott fákkal? Hogyan hasznosították azokat?
– Az eltávolított fák tűzifaként hasznosítható részeit a város egyik telephelyére szállította a vállalkozó. A telephelyen a közfoglalkoztatott munkatársak feldarabolják és térítésmentesen eljuttatják azt a nehéz sorsú családoknak, szociális tűzifaként.
– Milyen fákkal, növényekkel pótolják majd azokat, amelyeket el kellett távolítani, és hogyan gondoskodnak arról, hogy ezek hosszú távon megmaradjanak?
– A városvezetés fontosnak tartja, hogy a közterületi faállomány ne csökkenjen, ezért a kivágott fák pótlásáról az önkormányzat több ütemben gondoskodik. A fa fajtájának kiválasztásánál lényeges szempont volt, hogy gyorsan növő, kevés gondozást igénylő és jó szárazságtűrő fajt telepítsünk. Lényeges kiemelni, hogy sajnos nem minden esetben lehet ott telepíteni facsemetéket, ahol a kivágott fa állt, mert tekintettel kell lenni a közművekre, járdákra, kerékpárutakra és az utakra is. Első ütemben, december 15-éig, 50 facsemetét ültettek el a szakemberek a város több pontján. A leglátványosabb a Kazinczy utcán, az Andrássy és az Illésházi utcák között telepített 23 darab gömbjuhar csemete. A rendelkezésre álló források függvényében, 2024-ben további 150 facsemete elültetését tervezi az önkormányzat.