Bondár Tímea autista alkotó Más szemmel című kiállításának megnyitója bensőséges volt. Sokan jöttek el, szinte minden érkező vendég mosolygott és valamilyen módon kötődött Tímeához, vagy az őt szerető emberekhez.
Juhász Zoltán könyvtárigazgató felvezetőjében köszönetet mondott az alkotó édesanyjának, Dercsényi Anitának, aki megkereste őt a tárlat ötletével. Mint mondta, intézményük kiemelten fontosnak tartja, hogy bemutatkozási lehetőséget nyújtson a helyi kötődésű fiatal íróknak, költőknek, képzőművészeknek – mint amilyen a 27 éves, békéscsabai Tímea is.
– Tímeát 6 éves korában diagnosztizálták autizmussal. Akkor a Szabó Pál Téri Általános Iskola tanulója volt, majd tanulmányait a békési Dr. Illyés Sándor készségfejlesztő iskolában fejezte be. Kiváló pedagógusok segítették a fejlődését. Medgyesiné Seprenyi Erzsébet 15 éven át tanította, segítette. Tímea 7 éves korától zeneiskolába is járt, ahol marimbázni tanult Szőnyi Graciella irányitásával – emelte ki Juhász Zoltán, hozzátéve, hogy Tímea a kommunikációs nehézségeit egyebek mellett a rajzolással győzi le, ennek eredménye a mostani kiállítás is.
A tárlat megnyitóján nagy szeretettel beszélt egykori tanítványáról Szőnyi Graciella, aki azt is megjegyezte, hogy Tímea volt az első autizmussal élő tanítványa. A tanárnő és szintén autizmussal élő jelenlegi tanítványa, Trescsik Dániel együtt zenélt a megnyitón. Dani meserajongó és egy olyan zeneszámmal készült, ami számára a világ legjobb zenéje, ez pedig az Oroszlánkirályból az Érzed már a szív szavát.
Medgyesiné Seprenyi Erzsébet megindítóan emlékezett vissza a Tímeával együtt töltött időre, büszkén mesélt róla, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy mennyi tanulnivalónk van még az autizmusról, a másságról.
– Biztos vagyok benne, hogy sokan nézik meg ezeket a képeket, akik pozitívan állnak a másság elfogadásához, de igazából nincsenek tapasztalataik, nincsen kapcsolatuk fogyatékossággal élő emberekkel, és nem találják a hozzájuk vezető utat. Szerencsére napjainkban egyre több olyan törekvés tapasztalható, ami segít a másság megismerésében, elfogadásában, és abban, hogy megtanulja a környezet, hogyan tudja befogadni a sérült embert. Óriási szerepe van ebben a szülőnek, a pedagógusnak, de segíthet Tímea kiállítása is. Ha amellett, hogy valaki eljön, megnézi, rácsodálkozik, hazafelé elgondolkodik azon is, hogy vannak másként élő, másként érző emberek, és hogy mit is jelent az autizmus, mit taníthat nekünk, akkor már tettünk egy lépést előre – fogalmazott Medgyesiné Seprenyi Erzsébet.
Bondár Tímea és Medgyesiné Seprenyi Erzsébet (fotó: Békés Megyei Könyvtár)
A tanárnő elismeréssel szólt a kiállított képekről, ugyanakkor azt kívánta neki, hogy a jövőben inkább szülessen kevesebb ilyen kép, és Tímea találja meg azt a társat, azokat a barátokat, embereket, akiknek elmondhatja az érzéseit, érzelmeit, mindazt, ami a lelkében van. Találja meg azokat az embereket, akik segítenek, ha kell...
A kiállítás január 18-áig varázsolhatja el és késztetheti gondolkodásra önöket is a Békés Megyei Könyvtár földszintjén.