Az esemény résztvevői a legendás parasztpolitikushoz köthető látnivalókat, emlékeket tekinthették meg, miközben a hozzájuk kapcsolódó különleges történetekkel ismerkedhettek, méghozzá szakavatott idegenvezető, Forrainé Kovács Márta, a közgyűjtemény történésze, a tárlat kurátora vezetésével. – Áchim L. András nevét, életét és munkásságát nagyon sokan ismerik – mondta el kérdésünkre a kiállítás kurátora.
Hozzátette, hogy a potenciális érdeklődők figyelmének felkeltése is a célok között szerepelt.
Mint ismertette, azt szeretnék, hogy mind többek figyelmét irányítsák a közgyűjteményre. A többi eseményükhöz hasonlóan ezen rendezvény révén is érdekes, különleges helyszínekre juthatnak el a látogatók, ráadásul ezek megközelítésének módja sem mindennapi – húzta alá. Azt is jelezte, hogy ez egy felvezető alkalom volt, amit reményeik szerint több másik, ehhez hasonló követ majd.
Az időjárás kegyes volt, ami igencsak meghatározó körülmény, hiszen az életút főbb állomásait, ha úgy tetszik, megállóit, a Szoborsétányon lévő Áchim-szobrot, a szülőházat, a korabeli iskolát, a volt lakóház helyén található emléktáblát és a Berényi úti temetőben található síremléket kisvonaton utazva keresték fel. Csépai Imréné felidézte, hogy sok olyan végtelenül érdekes találkozása volt, ami Áchim életéhez köthető.
Példaként hozta, hogy a korábbi munkahelyén, a Kétegyházi úton található, azóta már nem üzemelő hűtőházban találkozott Áchim Ilonka nénivel, tőle hallott először a nagy parasztpolitikusról. Vodila Bence, 16 éves diák a párjával érkezett, mint kifejtette, fontosnak tartja, hogy a város történetéről többet tudjon-tudjanak meg és Áchim L. András személye által is csak tanulhat Békéscsabáról.
Legvégül pedig a Szlovák Önkormányzat elnöke, Kiszely András, a Szlovák Tájház Áchim termében látta vendégül a 33 fős csoportot.
Kiszely András úgy fogalmazott: Áchim L. András nem csupán a csabai szlovákság, hanem a város egyik, ha nem a legemblematikusabb alakja, történelmi személyisége, emléke máig élénken él a helyiek szívében.
– Az ő személyisége megtestesíti Békéscsabát, vagyis kitartóan küzdeni, harcolni és dolgozni az igazunkért, valamint a város felemeléséért, úgyhogy nem volt kérdés, amikor a múzeum munkatársa megkereste az önkormányzatot – foglalta össze Kiszely András.
Végezetül aláhúzta, első szóra igent mondtak a részvételi felkérésre.
A kiállításról, illetve a tárlat megnyitásáról szóló cikket itt lehet megtalálni!