A középkorban alakult ki az a szokás, amikor a nagyböjt közepén a szolgálók meglátogathatták az anya-gyülekezetüket, ahol megkeresztelték őket. A szolgálók egy része ekkor szabadnapot kapott, hogy hazamehessenek, gyakran távoli otthonukba, és a napot édesanyjukkal tölthessék. Ehhez a naphoz ajándékok elkészítése is társult, leggyakrabban sütemény formájában.
A középkor viszont csak az első mostanihoz hasonló ünnepet hozta el a nagyvilágba, korábban már az ókorban is voltak olyan kiemelt események, ünnepek, amelyek az anyákat, anyaistennőket méltató fesztiválok voltak. Így például a frígek egyetlen ismert istennője Kübelé, valamint Rhea görög mitológiai női titán köré is szerveződtek különböző események.
A modernkorba egy amerikai nő hozta be ezt az ünnepet, aki elérte, hogy nemzetközileg is nagy nappá váljon az édesanyák megbecsüléséről szóló nap. A philadelphiai Anna Jarvis, 1907-ben filantróp édesanyja emlékére megemlékezést tartott a nyugat-virginiai Graftonban, majd ezt követően öt éven belül nagyjából minden állam átvette a szokást, anyák napja néven. Anna 1914-ben elérte, hogy az anyák napját nemzeti ünneppé nyilvánítsák, így Woodrow Wilson amerikai presbiter élt a jogával és kinyilvánította a jeles napot, mint nemzeti ünnepet.
Hazánkban a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt szervezte meg az első ünnepet 1925-ben MÁV gépgyár foglalkoztatójában dolgozó munkásgyerekeknek. Az ötletet egyébként Petri Pál államtitkár felesége Petri Pálné hozta Magyarországra, az amerikai mintát követve. Bizonyos források egy 1910-es magyarországi anyák napját is említenek, de azt pünkösdkor rendezték nélkülöző anyáknak.
Ezt követően 1928-ban rendeletben határoztak az iskolai anyák napja megünnepléséről. Az évek alatt folyamatosan változott és alakult az ünnep, például átterjedt a családokban anyai szerepet betöltő emberekre, így nevelőszülők, nagy- és dédmamák is az ünnep részévé váltak. Sokan idén is ajándékkokkal, virágokkal, édességekkel lepik el a családjuk gyermeket nevelő női tagjait, de sokaknál a családi ebéd, vagy egy nyaralás társul az anyák ünnepéhez.
Fontos! A nőnap, a férfinap, az anyák és az apák napja nem azért lettek kitalálva, hogy ezen a napon tiszteljük és szeressük az ünnepelteket, hanem arra, hogy az egész éves tiszteletünket, szeretetünket egy adott napon koronázzuk meg.