Számtalan neves, kiváló zeneszerző munkája maradt ránk az évszázadok során, arról azonban kevesen tudnak, hogy ezen alkotók sorát bizony nők is színesítették, akikről napjainkban már nem sok szó esik – hangzott el az előadás felvezetésében.
– Azért fontos ez, hogy rálássunk egy nagyon homályban tartott felületére nemcsak a zenetörténetnek, hanem az egész kultúránknak és megismerhessük azt, hogy igenis voltak hősies nők, akik abban az ellenszélben is képesek voltak nagyot alkotni, sőt a saját idejükben akár még népszerűek is voltak, csak aztán elfeledtük őket. Most az a feladatunk, hogy emléküket felidézzük és megszeressük munkásságukat – fogalmazott Újváriné dr. Illés Mária, a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karának főiskolai adjunktusa és zenetörténésze.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Egykori tanítványként Galambos Hajnalka volt tanárával közösen ötlötte ki az előadás témáját. Az énekművész elmondta, fontosnak tartja ezt a témát, hiszen számtalan szépséget rejtenek ezen szerzők művei.
– Ha valaki meghallgatja ezeket a zenéket, akkor rájön majd, hogy szenzációsan gyönyörűek. Olyan harmóniákat találtam bennük, amelyeket férfi zeneszerzőknél nem. Ezt meg kell mutatni a nagyközönségnek is! – hangsúlyozta Galambos Hajnalka.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Az este folyamán tíz, a történelem során feledésbe merült női alkotó neve és munkássága került a középpontba, köztük volt többek között Hildegard von Bingen, Fanny Mendelssohn, és Clara Schumann is.
Az előadást Galambos Hajnalka éneke, valamint Rázga Áron zongorakísérete tett elevenné és még érdekesebbé.
A zenés műsor a rendezvénysorozat 13. évadának utolsó előtti előadása volt. A következő áprilisban kerül sor, szokás szerint a hónap első hétfőjén, a Jókai színházban.