Megyei önkormányzatok és turisztikai cégek, valamint a Budapesti Metropolitan Egyetem azzal a céllal alapította meg 2018-ban az Alföld Slow Egyesületet, hogy megmutassák, minden településnek vannak értékei. Az egyesület elnöke szerint a munka két szempontból is fontos: egyrészt az identitást erősíti, másfelől kiegészítő jövedelmet is teremthet a helyi turizmus számára, ezáltal vidékfejlesztési eszközzé válhat.
Szebellédi Zoltán, az egyesület elnöke kiemelte, hogy a megalakulás óta eltelt időszakban felméréseket végeztek, valamint összeállították a stratégiát a települések népszerűsítésére. Ennek eredményeként született meg a hónap települése program.
– Minden hónapban egy újabb tagtelepülés kerül a középpontba. Ebben szerepel a település bemutatása, de az adott település vezetői által javasolt személyek, vállalkozások és attrakciók bemutatása is – fogalmazott az elnök.
A program kilencedik települése Kondoros, ahonnan egyebek mellett a csárda is bemutatkozhatott. A település legismertebb nevezetessége 8 út találkozásánál épült a 18. században.
– Az első csárda 1740 körül épült, nádfedeles, csonkatornyos oromzatú vályogból épület volt. Jelenleg étteremként, múzeumként és rendezvényhelyszínként funkcionál. Egy gyönyörű, felújított múzeummal várjuk ide a látogatókat, interaktív kiállítással, az étteremben pedig házias ízvilágú ételekkel – fogalmazott Mladonyiczki Gyöngyi, a Kondorosi Turisztikai Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A város polgármestere azt emelte ki, hogy számos értékkel büszkélkedhet a település, melyeket érdemes megmutatni.
– Itt van a Batthyány-Geiszt kastély kertje és kápolnája, de gyönyörűek a templomaink, a városunk életében meghatározó szerepet betöltő Dérczy Ferencről elnevezett közművelődési intézményünk. De Petőfi István, Petőfi Sándor öccse is Kondoroson volt gazdatiszt a Geiszt uradalomban – sorolta Ribárszki Péter.
Szebellédi Zoltán az egyesület jövőbeni terveit illetően elmondta, hogy szeptember 23-án megtartják a II. Alföld Slow konferenciát, ahol többek között a Magyar Turisztikai Ügynökség munkatársa tart majd szakmai előadást. Hosszú távon pedig a tervek között szerepel tematikus túraútvonalak kialakítása, ehhez azonban először a szükséges forrásokat kell megteremteniük. Hozzátette, hogy a lassú turizmus egyfajta reneszánszát éli ma. A program eredményeként pedig, amellett, hogy a települések jobban megismerik egymást, a saját értékeiket is jobban meg tudják becsülni.