Július 1-jén életbe lép a kiterjesztett gyártói felelősség, azonban a jogszabály már áprilisra és májusra is teljesítendő feladatokat fogalmaz meg. Az előadások abban segítettek tisztán látni, hogy a gyakorlatban mit is jelentenek a hulladékgazdálkodási szabályok változásai, és hogy milyen EU-s irányelveknek kell megfelelni a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer bevezetésével.
– A magyar állam megállapodást kötött a MOL Nyrt-vel, hogy kivonul a hulladékkezelési terület nagyrészéből és egy újfajta koncessziós rendszert alakítanak ki. Ez természetesen több szegmenst érint és sok fajta változást hoz elő, amelyről tájékoztatást kell adnunk – mondta el Csermely Ildikó, a EU-PRO EHS Consulting Kft. ügyvezetője, az esemény egyik főelőadója.
– A kormányzat által meghirdetett koncesszori pályázatra egyedüli cégként a MOL jelentkezett, ez eltér az EU más tagállamaiban szokásos helyzettől ugyan, de ez az egyedi helyzet állt elő – mondta el előljáróban Fehér Tamás előadó, a Fehér Rendszerház Kft. vezetője. Hozzátette: Magyarországon körülbelül tízezer magán- vagy önkormányzattal együtt működő hulladékkezelő vállalkozás van, akik közül mintegy 600 már regisztrált az új MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. alvállalkozójaként, hogy része lehessen a kiépülő új rendszernek.