Akár 150 ezerbe is kerülhet, ha nincs kint otthonunkon a házszám

2024. április 19. 16:43 | Such Tamás

Szinte mindenkivel előfordult már, hogy időre kellett valahova érkeznie, de nem találata a pontos címet. Mert vagy nincs kint, vagy logikátlanul vannak a házak sorszámozva stb. Ilyenkor persze szidjuk a valaki összes felmenőit. De ki az a valaki? A ház kivitelezője? Az önkormányzat? A ház tulajdonosa?

– Engem nem zavar, ha nincs kint a házszámtábla, hiszen jól működik a GPS – mondja egy harmincas nő. – Ha mondjuk mégsem stimmel valami, akkor kilogikázom.

Amikor Toronyi Ágnesék felújították a házukat, akkor nem tették nyomban vissza a házszámtáblát. Majd egy hónap múlva kaptak is egy felszólító levelet, hogy pótolják a hiányosságot.

– Engem sokkal inkább az utca névtáblák hiánya zavar – véli Such Alex.

 

A Kinizsi úti szatócsboltok – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

Pódáné Szalai Máriának elmondása szerint a házszámokkal nincs gondja, inkább azzal, hogy sokszor a lakótelepeken nem találja a tömböket. Valószínűleg nem egymás után építették a panelházakat, így összevissza számozták a lépcsőházakat.

– Mi a Felső Körös sor 61-ben lakunk – meséli Mácsai Sándor. – A 60-as szám azonban vagy háromszáznyolcvanhat méterrel van messzebb tőlünk, ugyanis a két ingatlan között ott van az óvoda és bölcsőde. Egyszer megtörtént, hogy az egyik ismerősünk vendégségbe érkezett hozzánk, akiről utólag kiderült, nem tudta pontosan, hogy a 60-as vagy a 61-es szám alatt lakunk. Hozzáfűzi, ment, ment a sötétben a gáton, majd amikor meglátta a 60-as számot, becsengetett. Egy nő ajtót is nyitott, és miután jól ismerte a ház úrnőjét, nyomban a nyakába borult, puszi, puszi… Miközben Mácsaiék vagy 400 méterre laknak. Majdnem kitört a botrány.

– Olyan is megtörtént – folytatja –, hogy a szomszédunkban lévő egyik „köz”-ben egy szintén szomszéd fogorvosnő vezetett le egy szülést. Mire a mentő megtalálta a pontos címet, már kint volt a gyerek...

***

 

dr. Bacsa Vendel (Kép: behir.hu)

Bacsa Vendel – Fotó: behir.hu

 

A témával kapcsolatban Bacsa Vendelt, Békéscsaba jegyzőjét kerestük meg, akitől az alábbi választ kaptuk:

„Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének a közterületek, településrészek, egyes műtárgyak elnevezéséről, művészeti alkotások, valamint művészeti alkotásnak nem minősülő emléktáblák közterületi elhelyezéséről és a házszámozásról szóló 26/2008. (V. 26.) önkormányzati rendeletének 14. § (1) bekezdése szerint:

(2) A házszámot az ingatlan közterület felőli részén, annak bejárata felől, jól látható módon kell feltüntetni.

Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló 11/2013. (III. 29.) önkormányzati rendelete 12. § alapján:

a) aki az utcanévtábla elhelyezését akadályozza, az utcanévtábla szövegét megváltoztatja, olvashatatlanná teszi;

b) aki az ingatlant a közterületekről jól látható táblán feltüntetett számmal nem látja el
a házszám-megállapító határozatban foglaltaknak megfelelően.>>

A közösségi együttélés alapvető szabályait megszegő személlyel szemben ötezer forinttól harminchétezer-ötszáz forintig terjedő helyszíni bírság, illetve százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírság szabható ki. Jogi személy, jogi személyiséggel rendelkező egyéb szervezet esetén a bírságot a szervezettel szemben kell kiszabni.”

 

Békéscsaba, Andrássy út – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL