Hégely Sándor fesztiváligazgató kiemelte, a szárazkolbászok viadala a fesztivál leginkább szakmai versenye, a kolbászkészítés ugyanis egy rendkívül hosszú és összetett feladat, amely során a kezdetektől fogva nagy odafigyeléssel kell lennünk a termékre.
– Itt nemcsak arról van szó, hogy csinálunk egy jó fűszerezést, azt betöltjük, megsütjük, megiszunk egy pálinkát és ha azt rakjuk bele, amit a nagyanyáinktól, nagyapáinktól tanultunk, akkor biztosan nagyon finom lesz a végeredmény, hanem utána nagyon sokáig kell gondoskodni a kolbászról. Meg kell füstölni, ennek is tökéletesnek kell lennie, úgy a hőmérsékletének, mint a hozzá használt fa fajtájának. Ezek után pedig hónapokig simogatni és figyelni kell rá, hogy az tényleg olyan legyen, mint amilyeneket itt látunk az asztalon – sorolta Hégely Sándor.
A békéscsabai közösségi térben öt roskadásig megrakott asztallal várták az ítészeket, hogy a zsűritagok aztán küllem, állag, metszéslap és ízlelés után pontozzák a kolbászokat, a végén pedig kiderüljön, kinek a remekműve hozza el gazdájának a kolbászkirályi vagy -királynői címet.
A zsűri soraiban neves szakemberek, kolbászbárók és a kolbászkészítés doyenjei foglaltak helyet, akiket politikusok, közéleti szereplők és a média munkatársai segítettek. A kolbászbíráló bizottság elnöke Barna Ádám Michelin-csillagos séf volt. A kulináris világ „Oscar-díjas" szakembere kiemelte, a gyakorlott bírálói stáb egy évek óta használt és jól bevált szempontrendszer szerint értékeli a kolbászokat, majd elárulta, hogy szerinte milyen az igazi csabai vastagkolbász.
– Egy jó csabai negyven centi hosszú, 6-8 centi vastag, megjelenik benne a köménymag íze, akár egészben is, a fokhagyma nem uralja el és öt-hat hónap érettség után pedig megjelenik benne a mély, édeskés íz, amely szerintem a jó sonkákra jellemző jelleg – árulta el a Michelin-csillagos séf.
Az ítészek között volt Ádász István is, aki látássérültként különleges vendége volt a versenynek. Mint mondta, sok kiváló ízű és minőségű kolbász került az asztalokra.
– A szín kivételével gyakorlatilag tapintással, szaglással, ízleléssel mindent meg tudunk állapítani. Amikor megvágják a kolbászokat, akkor az állagát is meg tudjuk állapítani: például mennyire morzsolódik szét, illetve a segítőtársunk elmondja, hogy mennyire mozaikos a kolbász belülről vagy mennyire fényes – ismertette Ádász István.
Szerkesztői csapatunk egy külön kis közvéleménykutatást is tartott az ítészek közt, amelyben arra az „évszázados” kérdésre kerestük a választ, hogy a csemege vagy a csípős kolbász az igazi? A csütörtöki zsűrizés után kiderült, a Nemzetközi Szárazkolbászverseny zsűrijének tagjai úgy ítélték meg, hogy a csípős kolbásznak nincsen párja széles-e hazában.