A szombati Nemzetközi Kolbászgyúró Verseny (a nagy verseny eredményeiről ide kattintva olvashatnak bővebben) másnapján is harcba szálltak egymással a csapatok az értékes nyereményekért. A töltött káposzta főzőversenyen és a mangalica kolbászgyúró versenyen nyugdíjas klubok, egyesületek, civil szervezetek, nagycsaládosok és hátránnyal élők szervezetei vettek részt.
A BÉT Bárhesz Egyesület már második alkalommal vett részt a töltött káposzta főzőversenyen, idén hat önkéntessel képviseltették magukat. Horváth Sándor elnök elmondta, hogy tavaly különdíjat kaptak a kóser jellegű töltött káposztájukért és reméli, hogy idén is hasonló sikert érnek el az ételkülönlegességükkel. Hozzátette: a két recept annyiban különbözik egymástól, hogy idén Jeruzsálemből hozott fűszerkeverékkel bolondították meg a töltött káposztákat.
A Nagybánhegyesi Nagycsaládos Egyesület is már évről évre visszajáró vendégei nem csak a töltött káposzta főzőversenynek, hanem a mangalica kolbászgyúró versenynek is. Dobsa Lajosné, az egyesület tagja ugyan első alkalommal vett részt a Csabai Kolbászfesztiválon, de őt is egyből megfogta a hangulat és a közösség. Ők szármát készítettek, a titkuk az az, hogy kevesebb rizst használtak és tettek bele füstölt szalonnát, rántást és paradicsomot is.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő elmondta, hogy hozzá az a töltött káposzta áll a legközelebb, amit már a nagyszülei is készítettek, savanyított káposztából, egy picit füstölt húsos ízesítéssel, de kiemelte még a Kira Vendéglőben kapható töltött káposztát is. Majd kitért arra, hogy a zsűri mit figyelt meg a verseny alatt a csapatoknál.
– A zsűri megnézte, hogy milyenek azok az eszközök, amikkel készültek a töltött káposzták, milyen volt a tisztasága az asztalnak miközben dolgoztak a csapatok, milyenek az alapanyagok és a nyersanyagok és a legfontosabb, hogy milyen volt az íze, a fűszerezettsége és az illata az elkészült töltött káposztának – ismertette az országgyűlési képviselő.
A mangalica kolbászgyúró versenyen összesen húsz csapat vett részt, hogy mindenki megmutassa, hogy miért az ő kolbásza a legjobb és a legfinomabb. Idén is az ország számtalan pontjáról érkeztek csapatok, hiszen mindenkinek csak jó élményei és emlékei vannak a Csabai Kolbászfesztiválról.
A Békéscsaba Városi Nyugdíjas Egyesület is már harmadjára gondolta úgy, hogy megméretteti magát a nívós versenyen. Kölesné Vandra Éva elnök kiemelte, hogy házi fűszereket használtak fel a kolbászkészítéshez, amely így leginkább a csabai ízvilágot vonultatja fel. Emellett pedig a tapasztalatunkban lehet még a titok, hogy imádjuk elkészíteni minden egyes alkalommal a messzi földön híres csabai kolbászt – tette hozzá az elnök.
A Csabai Kolbászklub már a kezdetek óta résztvevője és fontos láncszeme a fesztiválnak. Idén is mind a négy nap készültek, hogy bemutassák a hagyományos disznóvágást az érdeklődőknek. Dr. Borka Sándor a klub elnöke kiemelte, hogy a kolbászfesztiválnak szerves része egy élőben bemutatott disznóvágás és feldolgozás, hogy megőrizzük és ápoljuk a hagyományainkat. Hozzátette: a békéscsabai ifjúságot is igyekeznek bevonni a klub munkájába, hiszen fontos, hogy a fiatalokkal is megismertessék a kolbászgyúrás és készítés alapjait.
A négy nap alatt szinte rekordközeli volt a csapatok száma, hiszen 885 csapat készített kolbászt, vagy mangalicából kolbászt vagy töltött káposztát. Hégely Sándor fesztiváligazgató csak örömét tudta kifejezni, hogy idén is ennyien látogattak ki az ország legnagyobb gasztronómiai fesztiváljára.
– Van egy ilyen természetes evolúciója ennek az egész fesztiválnak az alapítás óta, hiszen a legelső is nagyon sikeres volt, amit még az Ambrus család hozott létre. Ezt követően folyamatosan az égbe tört a látogatószám, a csapatok számát már csak korlátozva tudjuk fogadni, és ezek azt vetítik előre, hogy 50 vagy 100 év múlva is lesz Csabai Kolbászfesztivál – fogalmazott a fesztiváligazgató.
A töltött káposzta főzőverseny és a mangalicából készült kolbászgyúró verseny végeredményéről is beszámolunk a behir.hu hírportálon.