A töltött káposztáé és a mangalicából készült kolbászé volt a főszerep vasárnap

2023. október 22. 16:09 | Hidvégi Dávid

A hagyományos töltött káposzta főzőversennyel és a mangalica kolbászgyúró versennyel zárultak vasárnap a 26. Csabai Kolbászfesztivál gasztrokulturális programjai.

Már vasárnap reggel nagy volt a sürgés-forgás a CsabaParkban. Idén közel 40 csapat készített töltött káposztát, köztük baráti társaságok és civil szervezetek.

– A darált húshoz édeskáposztát, sót, borsos, gerslit teszünk. A végén a töltelékhez hozzáadunk zellert, pirospaprikát, kaprot és zeller zöldjét a tetejére – mondta Vargovics Istvánné.

Az induló 3 fős csapatok a 4 kg darált húst és a hozzávaló savanyú káposztát, a bográcsot és a gázpalackot a szervezőktől kapták, a többi hozzávalót pedig maguk biztosították.

–  Hétféle hungarikumot használunk, többek között az egri bikavért, a gyulai kolbászt, a fokhagymát, a vöröshagymát és a kalocsai fűszerpaprikát – árulta el egy másik csapat tagja, Gálné Stefula Szandra.

 

 

A versenyben résztvevő csapatoknak egy adag töltött káposztát – ami ez esetben két tölteléket jelentett – a zsűri részére kellett bocsátania.

– Leforrázzuk a leveleket, utána ledaráljuk majd hozzáadjuk a húst, tojást, fűszereket. A savanyúkáposztából csak a hordósat használjuk, a régi hagyományok szerint. A legvégén már csak rántás kell bele – tette hozzá Kolarovszkiné Havai Rózsa.

Az elkészült ételeket ezúttal is a Prohászka Béla, Venesz-díjas mesterszakács vezette 11 tagú zsűri értékelte, akik között cég- és intézményvezetők voltak.

– Megkérdeztük a versenyzőket, hogy milyen káposztát főznek. Mindenki azt mondta, hogy hagyományost. Azt szoktam mondani, hogy ami otthon nekik hagyományos, az másnak különlegesség. Így kiderült, hogy olyan fűszerek, olyan füstölt húsok, akár hal került a töltetékekbe is, amelyekre nagyon kíváncsiak voltunk, hiszen tájgasztronómiai szempontból is nagyon érdekelt minket, hogy egyes területek milyen módon készítik a töltött káposztát – fogalmazott a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója, Mucsi Balázs.

A zsűriben a Békés Vármegyei Kormányhivatal is képviseltette magát.

– Nagyon fontos a verseny része, de legalább olyan fontos az, hogy itt vannak az emberek, akik a főzés közben áttekintenek a másik asztalára, megnézik, hogy ki milyen fűszert rak a káposztába. Egy jó kis közösség épül a délelőtt folyamán és minden ilyen közösségépítő esemény nagyon fontos – hangsúlyozta Rákóczi Attila, a Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója.

 

 

Délelőtt 10 órakor, a kolbászinduló meghallgatása után kezdődött el a mangalica húsból történő kolbászkészítő verseny is a Mokry-sátorban. A maximum 5 fős csapatok feladata az volt, hogy a helyszínen átvett 5 kilogramm húsból sütni való kolbászt készítsenek.

– A régi hagyományokkal bíró Orosházi Kolbászklub növendékei vagyunk, egy régi taggal, Bíró Béla vezetésével jöttünk. Az orosházi kolbászt készítjük el, paprikáva, a sóval, fokhagymával és borssal dolgozunk, de további titkokat nem árulhatok el – mondta az Orosházi Kolbászklub tagja, az OMTK-ULE 1913 vezetőedzője, Buza Barnabás.

A csapatok hozták magukkal a hagyományos kézi darálót és töltőgépet, a fűszereket és a munkálatokhoz szükséges eszközöket.

– Alapvetően hoztunk külön húst és zsírt is, amellett amit megkaptunk a rendezvény szervezőitől. A hosszú évek alatt tapasztalat és próbálkozás útján lett egy saját receptünk, amit grammra pontosan kimértünk – emelte ki Daku Dávid.

 

 

A versenyben részt vevő csapatoknak egy darab 30 cm-es kolbászt kell leadni a zsűrizéshez. A zsűri értékelte a kolbászkészítés folyamatát, a nyers kolbász esztétikai megjelenését, valamint a megsütött kolbász ízét, állagát, az asztali dekorációt.

– A leghagyományosabb békéscsabai módon készítjük a kolbászt, semmi extra. Egy kis eltérés a régi recepthez képest, hogy a köménymagnak nem teljes százaléka egész, hanem roppantott köménymagot teszünk bele. Semmi mást nem változtattunk rajta – fogalmazott kérdésünkre Mihály László, a Békéscsabai Pálinka Klub elnöke.

A szervezők fontosnak tartják a hagyományok ápolását, ezért hirdetik meg évről évre a nemzetközi naggyúrás mellett a mangalica húsból való kolbászkészítő versenyt is.

– Nagyon fontosnak tartjuk, a régi, ősi magyar fajtákat, amik kiváló minőségűek. Mangalicából nem egyszerű kolbászt készíteni, mert nagyon egészséges a zsírja és könnyebben olvad, egy kicsivel alacsonyabb hőmérsékleten. Készítéskor nagyon oda kell figyelni, ugyanakkor a sült kolbász, a szalonna és a tepertő is nagyon finom ebből a húsból – húzta alá Hégely Sándor, 26. Csabai Kolbászfesztivál fesztiváligazgatója.

 

Galéria

 

Néhány fiatal már reggel 9-kor megérkezett a fesztivál helyszínére, hogy a 21:30-kor kezdődő Azahriah koncerten az első sorban lehessen!

További programok »

Itthon

Gyerekek kutatták át a Gabonamúzumot – galériával

A tájházak napja alkalmából várta a családokat szombaton a Munkácsy Mihály Múzeum a Szent György-napi kalandozások a Gabonamúzeumban című rendezvényére. A gyerekeket kincskeresés, kézműves programok várták, és Soós Emőke meséjét hallgathatták Schäfer Szilveszter zenei kíséretével.
11:06
FEL