A nap sztorija – Ez történt 1969. június 14-én, Békés megyében

2019. június 14. 16:39 | Diós Zsolt

A behir.hu időutazó rovatában ma újra visszarepülünk ötven évet és megnézzük, hogy miről írt az 1969. június 14-én megjelenő Békés Megyei Népújság. Kukkantsunk bele ma is az elvtársak és az elvtársnők, illetve a kor örömét, bánatát megélő emberek világába. Ma egy, a Hajtómű és Felvonógyár békéscsabai gyáregységének fejlődéséről szóló beszámolóra, a fiataloknak indított új rovatban megjelent két békéscsabai fiatalember Camping-kerékpárral tervezett útját bemutató tudósításra, továbbá néhány rövidhírre esett a választásunk. Mai lapszemlénket is kiegészítjük egy aznapi fotóval és a 2019-es kommentárok sem maradhatnak el. Hasznos időtöltést kívánunk!

 

 

Hétmillió forint értékű szállítmány a Szovjetuniónak

Június 1-én megkezdték a hajtóművek gyártását Békéscsabán

"A Hajtómű és Felvonógyár békéscsabai gyáregységében június 1-től - a felvonók és elektrosztatikus berendezések mellett - hajtóműalkatrészek gyártását is megkezdték. Különböző ipari és mezőgazdasági gépekhez készülnek meghajtások, jövőre pedig majd komplett hajtóművek. Az új profil kialakításával egyidejűleg a vállalat jelentősen bővítette a gépparkot. A műhelyeket az új munkafolyamatoknak megfelelően szervezték át, s az év végéig mintegy 50-nel növelik a létszámot.

 

Szerelés a HAFE békéscsabai gyáregységének udvarán (forrás: hafe.hu)

 

A gyáregység a termelést akadályozó átszervezés mellett is előreláthatólag túlteljesíti a féléves tervet. A gyár fejlesztésével nőtt a dolgozók önbizalma és nagy kedvet adott a szocialista brigádoknak ahhoz, hogy társadalmi munkával segítsék a rend kialakítását.
A napokban adják át az új fürdőt, öltözőt és befejezés előtt áll az új raktár építése is. Tegnap, június 13-án indítottak útnak 109 elektrosztatikus kézi festékszórót a Szovjetunióba. A szállítmány értéke csaknem 7 millió forint."

 

Mai kommentár: Békéscsaba 1950-ben vált megyeszékhellyé. A város hamarosan Magyarország egyik legfontosabb élelmiszeripari központjává fejlesztették a tervgazdálkodás részeként. Az 1950-es évek első felében az alacsony szintű gépiparban nem jelentett változást a Békéscsabai Forgácsoló Szerszámgyár, a Békéscsabai Öntöde létesítése és néhány vasipari vállalat összevonása. A hatvanas évektől kezdődően megkezdődött a tervszerű iparosítás, ekkor létesült – a Budapesten, 110 éve, 1909-ben alapított – a Hajtómű és Felvonógyár (vagyis a jól ismert HAFE) leányvállalataként, az 5. számú gyáregysége a Kazinczy utcában. A gépi berendezések gyártásában a békéscsabai gyáregysége járt élen. Az 1960-as évek végétől átállt elektrosztatikus kézi és beépített üzemi festékszóró berendezések gyártására. A vállalat neve is módosult Hajtómű és Festékberendezések Gyárra. A rendszerváltás maga alá gyűrte a céget, de szerencsére – természetesen más néven - az anyacég és az egykori csabai leányvállalat is a mai napig működik.

 

 

Kerékpárral a tengerig

Indulásra készen (forrás: Békés Megyei Népújság/1969. június 14.)

"A kép még az utolsó itthoni edzésen készült. Lapunk megjelenésének időpontjában már Belgrádban jár a két vállalkozó kedvű békéscsabai fiatalember.

Csütörtökön hajnalban vágott neki a húsznapos jugoszláviai kerékpártúrának Réthy István és Zsilinszki Endre. Irány a tenger, az Isztriái félsziget, végcél Rieka. Az út hossza 1280 kilométer, amelyet - ha tartják a napi 100-120 kilométeres átlagot - 13 nap alatt tesznek meg. Induláskor ígéretet tettek, hogy rendszeresen írnak majd a szerkesztőségnek, így az MM olvasóit folyamatoson tájékoztatjuk a nem mindennapi túra egyes állomásairól és érdekesebb eseményeiről.

Réthy Pistának nem első ilyen útja ez. Magyarországot már bebarangolta, sőt még Varsóban is járt. Természetesen kerékpárral. Akárcsak társa, a biciklit az utazás egyik eszközének tartja. Az az elvük, hogy „jobb egyszer meglátni valamit, mint százszor hallani róla.” Nem kerékpáros Schirillák, hanem kíváncsi, nézelődő utazók, akiket jobban vonz a kötetlen túra varázsa, mint egy agyonszervezett társasutazás programozott eseménysorozata.

Összecsukható Camping-gépükön a következő holmikat viszik: egy kétszemélyes sátrat, fényképezőgépet, rádiót, jegyzetfüzeteket, szerszámokat. Az élelmiszeres doboz tartalma: halkonzerv, leveskocka, 20 doboz szamócalekvár, egy rúd szalámi és szőlőcukor. Nem sokkal indulás előtt felhívták telefonon a Csepeli Kerékpár és Varrógép Gyárat (ott készültek a kétkerekű járművek). Az igazgató sok szerencsét kívánt az úthoz. Mi sok látnivalót, kevés esőt és még kevesebb defektet kívánunk."

(braczkó)

 

Mai kommentár: A Békés megyei napilap fiataloknak szóló rovata - jóslatunknak megfelelően – komoly muníciót jelent lapszemlénknek. A Mini Magazin 1969. június 14-ei számában két békéscsabai fiatalember kerékpártúrájának indulásáról olvashatunk. A közlekedési eszköz pedig a legendás Camping-kerékpár. Meglepő, de az első Csepel kerékpárok nem is Csepelen, hanem Grazban készültek el. A csepeli kerékpárgyártást Weiss Manfréd indította el 90 esztendeje, 1929-ben, a Steyr-Daimler-Puch művektől vette meg a licencet és a gyártáshoz szükséges gépeket. A gyárát a bicikli népszerűségének felismerése hívta életre, és ennek megfelelően a tömegtermelést célozta meg. A később a politikai kurzusok által sokszor átkeresztelt gyár - mely volt Rákosi Mátyás Művek is - már a kezdetektől arra törekedett, hogy a komplett kerékpárt saját alkatrészekből állítsák össze, csak néhány eleme származott más gyártótól. Az évi pár tízezer darab legyártásától az 1980-as évekig 250-300 ezerig fejlődtek. Csepelen sárvédőt, vázat, nyerget, pumpát is gyártottak, a Camping bicikli világítását a Bakony Művek szállította, a gumikat pedig a Taurus vagy egy vietnami gyár. Érdekes, hogy ma már kevés ilyen kerékpárt látni az utcákon, ám az, aki használja, soha semmiért nem cserélné el.

 

 

Rövid hírek

- ZSADÁNYBAN hozzákezdtek két nevelői lakás építéséhez, amelyet jövőre adnak át. Még az idén elkészül az új ravatalozó is.

- KÁRRENDEZÉS. Az Állami Biztosító Békés megyei Igazgatósága az elmúlt hónapban a békési járásban 614 ezer forintot fizetett ki kárrendezés címén.

- A LOTTÓ E HETI NYERŐSZÁMAI. A Sportfogadási és Lottóigazgatóság tájékoztatása szerint Lövőn, a Petőfi Sándor Művelődési Otthonban megtartott 24. heti lottósorsoláson a kivetkező számokat húzták ki: 3, 34, 43, 57, 59.

 

Paprikapalánták ültetése (forrás: FORTEPAN/Péterffy István)

 

- VIDÁM SLÁGER- ÉS MAGYAR-NÓTA ESTET rendeznek ma a békéscsabai Fegyveres Erők Klubjában. A műsorban fellépnek Mátrád Dóra, Járai Margit táncdalénekesek, Ormándi Vendel magyar nótaénekes, valamint Jevremov Cvetkó harmonikaszólista és a Bár-trió.

- A SZEGHALMI JÁRÁSBAN az idén 800 ezer forintot költenek a belvizek levezetésére és a vízkárok elhárítására.

- BEFEJEZŐDÖTT „Egy fiatal tiszt élete” című tv-film forgatása, amelyet néphadseregünk egyik harckocsizó egységénél készítettek. A Tones Gusztáv hadnagy életéről szóló film sokrétűen érzékelteti napjaink katonai nevelési problémáit.

- BEVEZETIK AZ EMELT SZINTŰ KÉPZÉST. A Békési Ipari Szakmunkásképző Intézetben az 1969-70-es tanévtől bevezetik a lakatos szakmában az emelt szintű képzést. Erre azért is van szükség, mert a tanulók létszáma a következő iskolai évben 100-110 fővel emelkedik.

- MEGKEZDŐDÖTT A DIÁK- TÁNCTANFOLYAM a Békés megyei Művelődési Házban. A június 8-án kezdődött tanfolyamot még egy követi augusztusban.

- BŐVÍTIK A NAPKÖZI KONYHÁT. Biharugrán megkezdték a napközi konyha bővítését, amely már szűknek bizonyult a megnövekedett igényekhez. A bővítésre 100 ezer forintot fordítanak.

- NÉGYNAPOS UTAT szervez a békéscsabai VOLÁN Utazási Iroda Miskolc-Eger-Mátraháza-Gyöngyös útvonalon. A résztvevők megismerkednek a Bükk és Mátra természeti, idegenforgalmi és gazdasági nevezetességeivel, hazánk második legnagyobb városával, Miskolccal, valamint dicsőséges történelmi tetteink városával, Egerrel is.

- NEMZETKÖZI LOVASNAPOK HORTOBÁGYON. Június 21-én és 22-én kerül sor a Hortobágyi Nemzetközi Lovas napokra. A gazdag műsorban fogatbajnokság. nyeretlen lovak vadászugratása, pusztai vetélkedő, pónibemutató és lovas-póló szerepel többek között.

- PRÁGÁBAN ÉS CHRUDIMBAN a csehszlovák ősi „bábvárosban” nemzetközi bábfesztivált rendez júliusban az UNIMA. A fesztiválra meghívást kapott a békéscsabai bábegyüttes is, akik Bartók és Kodály műveinek bábszínpadi változataival szerepelnek.

- ÉRTÉKELTÉK az országos diáknapok keretében meghirdetett néprajzi és nyelvjárási pályázatra beküldött pályamunkákat. A 170 beérkezett dolgozat közül 48 arany, 42 ezüst, 48 pedig bronz fokozatot nyert. A legkiválóbb dolgozatok tovább jutnak az országos gyűjtőpályázat döntőjébe, ahol jelentős összegű pénzjutalmat is nyerhetnek készítőik.

- ÁLTALÁNOS lakatos szakmába tanulót felveszek. Békéscsaba, Bajza u. 7.

- DR. DELI LÁSZLÓ belgyógyász főorvos Gyulán június 1-től a Szent István u. 12 sz. alatt (busz-pályaudvarral szemben) rendel; délelőtt 7-9 óra között.

- UTAK KORSZERŰSÍTÉSE. Az Eleki Községi Tanács V. B. 1969-ben mintegy, 750 ezer forintot fordít a tanácsi kezelésű utak felújítására. A 700 méteres hosszúságú belterületi utak korszerűsítéséhez már hozzákezdtek.

- PAPRIKASZÜRET. Az okányi Alkotmány Tsz 13 holdas kertészetében megkezdődött a paprika-szüret. A kedvező időjárás hatására hatalmasra nőtt a fehér színű, vastaghúsú Cecei paprika, melyből nagyobb mennyiséget szállítottak az elmúlt napokban Budapestre és Miskolcra.

- LÁTOGATOTT A KÖNYVTÁR. Dicséretre méltó munkát végez Endrődön a könyvtár, amelynek 7 fiókja is van a községben. Összes könyvállománya 9745. Az elmúlt évben 43 356 kölcsönzés volt, a könyvtárlátogatók száma pedig közel 11 ezer.

- TANULÓT FELVESZEK, Bagi kelmefestő. Békéscsaba, Jókai u. 50.

- ÚTJAVÍTÁS. Gyulán megkezdték a már nagyon rossz állapotban levő Csabai út aszfaltozását.

- A VILÁGÍTÁSI HÁLÓZATOT egy kilométer hosszúságú vezetékkel bővítik Bucsán és így lehetőség nyílik a község teljes villamosítására.

- BEFEJEZŐDÖTT AZ ÉRETTSÉGI az eleki gimnáziumban. A négy éve létesült új intézményben az idén érettségiztek először a végzős diákok.

- A DOLGOZÓK Kereskedelmi Szakközépiskolája levelező tagozatára június 25-ig lehet jelentkezni az iskolában. Békéscsaba, Tanácsköztársaság útja 1 szám alatt.

 

Mai kommentár: A rövid hírek ezen a napon is sokat elárulnak a korról, a korszellemről, az 50 évvel ezelőtti emberekről. Mai távlatból nézve örömteli, hogy 1969. június 14-én kizárólag pozitív kicsengésű tudósítások kerültek a rovatba. Érzékelhető, hogy fejlődésnek indult Békés megye. A kisebb telepöléseken az infrastrukturális fejlesztések, a nagyobb településeken a kulturális élet területéről olvashatunk mínuszos beszámolót. Egyetlen kérdés merül fel a 2019-es olvasó fejében: a Tones Gusztáv hadnagy életéről szóló film vajon hogyan érzékeltette az 1969-es napjaink katonai nevelési problémáit? Illetve mik lehettek ezek a problémák? Aki látta a filmet, bizonyára tudja a választ, aki nem, az pedig vegye elő a fantáziáját!

 

 

Egy fotó

Mai fotónk az 1969. június 14-ei Békés Megyei Népújság 5. oldalán jelent meg Tárlat a szerkesztőségben címmel.

A felvétel képaláírást is kapott: A Tanácsköztársaság Művészeti Szemlén aranyérmet nyert két szarvasi KISZ-fiatal, Horgost Klára és Szabó Judit alkotásaiból nyílott kiállítás Békéscsabán, a Békés megyei Népújság Szerkesztőségében. A fiatal művészek festményeit, dekoratív fali szőnyegeit elismeréssel fogadták az érdeklődők. Képünkön a kiállítás egy részletét mutatjuk be.

(A fényképek illusztrációk, nem biztos, hogy 1969-ben készültek, nem biztos, hogy Békés megyében, de jellemzőek a korra.)

További programok »

Itthon

Békéscsaba is megkapta! – Fehérbe öltözött galéria

Szemmel is jól látható csapadék hullott Békéscsabára péntek este. Sokan kaparással, lapátolással, sózással és fűrészporozással kezdték a reggelt, de volt aki a kihasználva hóhelyzetet szórakozásra adta a fejét.
2024. november 23. 12:18
FEL