A kiélezett végjáték után tizenegyesekkel dőlt el a vármegyei kupa sorsra

2023. május 24. 15:47 | Hidvégi Dávid

Idén két megyei első osztályú együttes, az Orosházi MTK-ULE 1913 és a Szarvasi FC 1905 jutott be a Békés Vármegyei Kupa döntőjébe, amelyet kedden este rendeztek meg a Kórház utcai stadionban. A végjátékban már úgy tűnt, hogy a Szarvas 2021 után ismét elhódítja a serleget, de végül az Orosháza egyenlített és a tizenegyes párharcot követően története során először elhódította a 2011-ben elindított kupasorozat győztesének járó trófeát.

Orosházi MTK-ULE–Szarvasi FC 2–2 (0–0) – büntetőkkel: 6–4
Békéscsaba, 1400 néző. Vezette: Fekete Zoltán (Belanka Zsolt, Bozó Norbert).
Orosháza: Bordás – Selmeczy (Halász, 90.), Rau, Szabó Ákos, Papp M. – Harangozó, Gedó, Darida – Szabó Áron (Fehér, 74.), Endrefalvi E., Miszlai. Vezetőedző: Buza Barnabás.
Szarvas: Somogyi P. – Kiri M. (Kovács Zs., 62.), Pilán M., Pilán R., Zahorán – Zima, Furár, Simon R. (Deli, 77.) – Barna (Styecz, 59.), Bány, Magyar (Czvalinga, 59.). Vezetőedző: Somogyi János.
Gólszerző: Endrefalvi E. (55), Miszlai (93.), ill. Bány (89., 91.).
Büntetőrúgások: Bordás, 1–0; Zima a felső lécre lőtte a labdát; Gedó, 2–0; Zahorán, 2–1; Darida fölé lőtt; Pilán R. lövését Bordás védte; Miszlai, 3–1; Furár, 3–2; Szabó Ákos, 4–2.

A megye I. osztály bajnoki címéért harcoló orosháziak Mezőmegyeren harcolták ki a döntőben való részvételt egy 4-0-s győzelemmel, míg a szarvasiak a Nagyszénás 5-0-s kiütésével jutottak be a döntőbe. Somogyi János fiai a Gyomaendrőd 6-1-es hazai legyőzésével hangoltak a kupa döntőre, ráadásul a múlt csütörtöki találkozót követően Dankó Béla országgyűlési képviselő, az MLSZ elnökségi tagja átnyújtotta a bronzérmeket és a dobogós teljesítményért járó serleget a Szarvas játékosainak, vezetőinek. A Megye I-ben jelenleg 2. helyen álló Orosházának még szombaton egy nagyon fontos mérkőzése van hátra, hiszen az első helyezett Végegyházát fogadja hazai pályán. Ha a Végegyházi SE győz, vagy döntetlent játszik, akkor bajnok, így az OMTK-nak mindenképpen nyernie kell a cím megszerzéséhez. Az már biztos, hogy Buza Barnabás játékosai célba vehetik az NB III-at, hiszen az Orosháza benyújtotta az ehhez szükséges licensz kérelmet, míg a Végegyháza nem. Ha az OMTK mellé áll a szerencse, akkor még osztályozót sem kell vívnia az NB III-ért, hiszen amennyiben 10 vagy kevesebb sportszervezet felel meg az előírásoknak, nem rendeznek sorsolást. Amennyiben 10-nél több sportszervezet felel meg, akkor a sorsolási gömbből, annyi csapatot húznak ki, amennyi szükséges ahhoz, hogy a fennmaradó csapatszám és a párosítások győztes csapatainak száma 10 legyen.

A kupadöntőre szép számú közönség látogatott ki, összesen 1400 drukker  A mérkőzés első helyzetét a kék mezes Orosháza alakította ki az 5. percben, amikor Papp Máté beadása után Endrefalvi Erik fejelt kapu fölé. Egy perccel később Darida Ádám lőtt távolról, ami Somogyi Pál kezéről szögletre pattant. Az első veszélyesebb helyzetet a Szarvas alakította ki a 10. percben, amikor Bány Bence kisodródott helyzetből a jobb kapufa mellé lőtt. Egy perccel később ismét az OMTK veszélyeztetett, Miszlai László lövését Somogyi tornázta ki. A 15. percben Szabó Áron került ziccerbe, de a szarvasiak kapusa ismét a helyén volt, hárította a lapos lövést. A 20. percben Harangozó Krisztián lőtt távolról, de a próbálkozás nem talált kaput. Az Orosháza a 35. percben beszorította kapuja elé a Szarvast, Szabó kétszer is fejjel próbálkozott, de nem született gól. A 38. percben Miszlai 20 méterről lőtt kapura, de próbálkozása fölé szállt. Az első félidő utolsó perceiben a Szarvas erőltette rá akaratát az ellenfelére. A 42. percben Bány tört be a tizenhatoson belülre, majd ismét a jobb kapufa mellé lőtt. A 45. percben Zahorán Balázs húzódott előre, a beadására Bány érkezett, akinek hét méteres lövését Bordás Dániel bravúrral védte. A csapatok 0-0-ás állásnál vonultak szünetre.

A második félidőben a gólok is megérkeztek

A gólcsendet az Orosháza törte meg az 55. percben: szép passzjáték után Endrefalvi Erik talált be a kapuba tizenegy méterről, a gólpasszt Gedó Lóránt adta. A 60. percben ismét Endrefalvi tört be a tizenhatoson belülre, kicselezte védőit, majd félmagas lövését Somogyi fogta. A 86. percben Bány próbálkozott tizennyolcméterről, azonban megpattanó lövése nem talált kaput. A 89. percben a csereként beálló Styecz Bence szaladt el a jobb oldalon, beadott labdáját a másik csere Czvalinga Márk fejelte vissza az ötös vonalába, amit közelről Bány Bence kapuba fejelt, ezzel kiegyenlítve az állást, 1–1. A 92. percben ismét Czvalinga adott jó labdát Bánynak, aki a tizenhatos vonalából a jobb alsó sarokba lőtt, ekkor úgy tűnt a Szarvas megnyerte a kupát, a szurkolók mámorban ünnepeltek. A dráma azonban még hátra volt, a ráadásban, a 94. percben egy szabadrúgásból felívelt labda után Miszlai László lőtt a léc alá, amivel egyenlített az Orosháza és kiharcolta a tizenegyes párbajt.

Az Orosháza előnyhöz jutott a tizenegyespárbajban, amit nem engedett ki a kezéből

Az első tizenegyest az orosháziak kapusa, Bordás Dániel értékesítette, 1–0. A szarvasi Zima Dániel a felső lécre lőtte a labdát; míg Gedó Lóránt belőtte, 2–0. Az OMTK-ULE második büntetőjét Zahorán Balázs már értékesítette 2–1, majd az orosházi Darida Ádám fölé lőtte a kísérletet, ekkor felcsillant a remény a szarvasiak előtt. A szarvasiaknak azonban nem sikeült kihasználni a lehetőséget, mivel Pilán Richárd tizenegyesét Bordás kivédte. Miszlai László nem hibázott, mintahogy Furár Róbert sem, 3–2. Következő körben az orosházi Szabó Ákos értékesítette a büntetőt, így az Orosháza megnyerte a kupát 4–2. Az Orosháza először 2019-ben játszott döntőt a sorozatban, akkor a Jaminától tizenegyesekkel kapott ki, így a sors most visszadta, amit akkor elvett és története során az OMTK-ULE 1913 először lett Békés Vármegyei Kupa győztese.

MESTERMÉRLEG

Somogyi János: – Az első félidő nem tetszett, az Orosháza agresszívebben játszott, mint mi, egyáltalán nem vártam ezt a csapatomtól. Statikus volt a játékunk, sok pontrúgásunk volt, de nem tudtunk igazi helyzetet teremteni. A második félidő kellemes meglepetés volt, mert a hátrányban lévő csapatom tudott váltani. Hoztunk be friss embereket, amire készültünk. Az utolsó 30 percben mentünk az egyenlítésért, ami meglett, nem álltak le a fiúk. Megtudtuk szerezni a vezetést, majd számomra érthetetlen hibát követtünk el hátul. Felfokozott hangulatban voltak a játékosok, hiszen előtte akkora katarzis volt a majdnem győztes gól miatt. Még így is, hogy elvesztettük a meccset ez egy olyan élmény marad annak, aki ma itt volt, hogy majd egy pár napot alszik rá és tud jó szívvel gondolni erre a végjátékra. Jó pár éve benne vagyok a fociban, de ennek a meccsnek a vége egy hatalmas hullámvasút volt.

Buza Barnabás – (Fotó: Hidvégi Dávid/behir.hu)

Buza Barnabás: – A sors visszaadta, igazságtalan lett volna, ha ezt mi nem nyerjük meg. Az egész mérkőzés, leszámítva az utolsó 5-10 percet a miénk volt. Csalódást keltő lett volna, ha ezt a döntőt elveszítjük. 2-1, volt egy perc. Ez egy ilyen lutris történet, gól lett. Azt gondoltam innentől kezdve nem lehet gond, ezért szép ez a foci. Azt gondolom végig megérdemeltük ezt a kupagyőzelmet, mert végig mi voltunk a jobb csapat. Ők ahogy látják, látják. Én ezt őszintén gondolom azt, hogyha a helyzeteinket az első félidőben kihasználjuk, akkor 3-4-5-0-val megyünk be a szünetre és nincs kérdés a második félidőre.