A hangok emlékeznek – Városvédők a Bartók Béla Zeneiskolában

2023. február 21. 13:13 | Such Tamás

Sokadik remek ötletével rukkolt elő a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület a minap. Ezúttal látogatásokat szerveznek a város nevezetes iskoláiba. Az elképzelés a Bartók Béla Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában rajtolt.

– Ámbár a 40 éves Bartók Béla szakiskola egyértelműen a zenével foglalkozik, de a muzsikában benne van a tánc is – mondta dr. Csajányi Melinda intézményvezető. Hozzátette, hat éve fogalmazódott meg benne a kérdés, hogy miért nincs az iskolában néptáncoktatás? Felvetése hamarosan zöld utat kapott; mi több, ma már nemcsak a zene-, hanem a táncművészeti képzés és magas színvonalon zajlik.

– Ez egy nagyon nehéz iskola – húzta alá –, és minden egyes alkalommal elmondjuk a szülőknek, hogy gyermekeik csak akkor jelentkezzenek ide, ha valóban elkötelezettek. Azok a gyerekek, akik felvételt nyernek, mondhatni itt laknak: reggel bejönnek, gyakorolnak, óráik, főtárgyóráik vannak és csak kora este, 17 óra 30-kor végeznek. Utána hazamennek tanulni, gyakorolni, esetleg tükörbe nézni – mert egy fiatal lánynak arra is szüksége van – jegyezte meg.

 

Dr. Csajányi Melinda mesél a Zeneiskoláról – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Dr. Csajányi Melinda mesél – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Szinte minden muzsikusukat felveszik a zeneművészeti egyetemre, illetve minden jelentkező táncosukat felveszik a táncművészeti egyetemre.

– Azt gondolom azonban, hogy olyan embereket nevelünk ki, akik bírják a terhelést. Ami egyébként nagyon szép, a tantestületünk kétharmadát a volt tanulóink alkotják – fogalmazott.

Szót ejtett a 75 esztendeje működő zeneiskoláról is, ahova 550-en járnak, akik tulajdonképpen a zenével teszik teljessé az életüket. Továbbá elmondta, két éve a csorvási és gerendási zeneiskola is hozzájuk tartozik, így 150 diákkal megnőtt a létszámuk.

Azt követően ez egyik jelenlévő megdicsérte a Bartók terem különleges akusztikáját. Az intézményvezető válaszában megemlítette, mindez főleg Rázga Józsefnek, az előző igazgatónak köszönhető, aki mindig tűzön-vízen átvitte az akaratát – például, hogy a hangversenyterem tökéletesen szóljon.

 

Sok érdeklődő érkezett a Zenesuliba – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Majd elmesélte Sebestyénné Farkas Ilonának (Mona néni, Sebestyén Márta édesanyja) a szolfézs tanszak alapítójának a szállóigéjét a teremmel kapcsolatban: „Annyi muzsika szólt már a Bartók teremben, hogy a hangok emlékeznek”.

– Nagyon nehéz bárkit is kiemelni… – válaszolta dr. Csajányi Melinda arra a kérdésre, hogy soroljon fel néhány nagyon ismert végzőst. – A teljesség igénye nélkül: Rálik Szilvia operaénekes, Tóth Péter zongorista, Gombai Tamás népi hegedűs, Sánta Gergő táncos, Zsákai Tibor nagybőgős.

Majdan Mészáros Zsuzsa, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület alelnöke, az iskola korábbi könyvtársa – Nátor Éva zongorakísérő történetére hagyatkozva – elmesélte, amikor Zsákai Tibi az akadémiára felvételizett, a szakmai bizottság egyre rosszabbul érezte magát. Ugyanis gondban voltak, hogy úristen, mit csináljanak ezzel a nagyon tehetséges fiúval, hiszen már betelt a keret. Így egyből a második évfolyamba vették fel.

 

Galéria

További programok »

Itthon

FEL