A skandináv stílusról úgy is fogalmazhatnék, hogy egyfajta stílus olvasztótégely, hiszen nem egységes. Mégis könnyű felismerni forma-és színjegyeiről: klasszikus bútorok világos színekben, halvány színű falak, parketta, természetes anyagokból készült, neutrális színű dekorációk. Lehet van olyan az olvasók között, aki tudja, de lehet nem, hogy az úgynevezett Gusztáv-stílusról van szó, ha ilyen lakást lát. Ennek varázsa a textúrák sokféleségében, valamint a klasszikus beütésekben rejlik. Pontosan ezért elegyíthető el könnyedén a Gusztáv-stílusú térben a provence vagy shabby chic stílus.
Gusztáv-stílus
A svéd dekorációra egyébként is a Gusztáv-stílus jellemző. Ez egy elegáns és letisztult újraértelmezése a rokokónak és a klasszicista mozgalomnak. A dánnál melegebb és barátságosabb, de leginkább a világos színpaletta és a szimmetria különbözteti meg tőle. Színei közt ott a halványsárga, a világoskék, a fehér, a szürke, és bézs különböző árnyalatai. Gyakori a természetes színében meghagyott fa, mintáiban a kockás és csíkos textilek és a kopottas hatás. A fapadlót előszeretettel hagyják natúr színben, de fehérre is szokták festeni.
A Gusztáv stílus a XVIII. századi Svédország uralkodójáról, III. Gusztáv királyról kapta a nevét. Ekkor Franciaország szövetséges állam volt, így sok elemet átvettek XV. és XVI. Lajos stílusából. Ezeket kombinálták angol és olasz stílusjegyekkel, ebből született meg ez az északi ízlésnek megfelelő, finom összkép.
A több stílust tartalmazó skandináv irányzat népszerűsége
Hogy mitől is ennyire népszerű ez az "olvasztótégely"? Letisztult, amitől könnyű nyugalomba kerülni. Megfizethető, és bútorai funkcionálisak. Tisztán érezhető, hogy az irányzatot nagyban inspirálta az északi régió hidege és rövid nappalai, melyet a kényelmes és világos stílusjegyekkel ellensúlyoznak. Ezzel olyan időtálló bútorokat és kiegészítőket hoztak létre, amelyek még az ezredforduló után is töretlen népszerűségnek örvendenek.
A skandináv stílus térhódítása valamikor az 1930-as években indult, de még napjainkban is tart. Mi több: a népszerűsége csak egyre növekszik. De szükségünk is van erre a végtelen nyugalmat és kiegyensúlyozottságot árasztó stílusra rohanó világunk ellensúlyozásaként. Rendezett, de mégsem fényűző, jól felfedezhető benne a funkcionalitás, a praktikusságra való törekvés és az ergonómia fontosságának hangsúlyozása. A skandináv lakás használati tárgyai természetesek, egyszerűek és díszítetlenek, a minőségi anyaghasználat mellett jól hirdetik a funkció és a forma összhangját. A térrendezés során mindig a társas együttlét feltételeinek a megteremtésére törekszenek, ezért tágas, egybenyitott tereket hoznak létre. A bútorok formavilága a hagyományokra épül, miközben újító forma-szemléletet is képvisel.
Tömören a skandináv stílus irányvonalai
Egyszerűség, légies világosság, funkcionalitás és sokoldalúság.
A skandináv design szereti a sok fényt beengedő nagy ablakokat, melyekkel világos tereket tudnak létrehozni. A fényszegény környezet ellensúlyozására szolgál a világos színvilág alkalmazása is: a falakat fehérre vagy világosra festik, a padlóburkolat szintén világos tónusú, vagy fehérre festett, a bútordarabok világosak. A fehér falak tágasságot sugároznak, de a nagy üres felületek egy idő után nem mutatnak jól. Ezért egy-egy kép elhelyezésével könnyen feldobhatod a fal egyhangúságát úgy, hogy ezzel nem rontod el az összhatást.
Zárszó
Magam is tanulmányozom a skandináv, és azon belül a Gusztáv-stílust, mert ahogyan azt fent is említettem óriási olvasztótégelyről van szó. És ami zseniális, hogy ez az "örvényt" mindezt nem zavaróan teszi, hanem visszafogott hastást gyakorol az ember lelkiállapotára. Nem titkolom, elfogult vagyok, és saját otthonunk tervezésénél is a "skandinávzat" a fő csapás. Beengedni elegánsan a természetet, annak színeit, és a funkcióval bíró bútorokat. Jelenlegi kutatásom a japán kultúrát vizsgálja a skandináv stílus szemüvegén keresztül, amelyben sok hasonlóságot vélek felfedezni. A japán lakberendezés, csakúgy mint a sakndináv, vagy a Gusztáv az embert és annak környezetét helyezi fókuszba, nem használ semmi feleslegeset, de ha még ezen gondolatomat is pontosítom: az embert a természetben elfoglalt létét helyezi a középpontba. A funkcionalitás és nyugalom, valamint a színvilág is hasonló, de ez utóbbi, csakúgy mint az előbbi további kutatásokat igényel tőlem, ami egy következő cikk témája lehet.