Február elején napokig veszélyes volt a levegő minősége Békéscsabán a szálló por magas koncentrációja miatt. A levegőszennyezés fő okai közül jelentős a járművek belsőégésű motorjainak, valamint az épületek fűtőberendezéseinek szén-dioxid kibocsátása. Jaminai rendelőintézet udvarán áll az állandó telepítésű levegőminőség-mérő állomás. Az itt mért adatokat a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály Környezetvédelmi Mérőpontja értékeli ki. A Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető-helyettese elmondta: az elmúlt időszakban valószínűleg a fűtési szezon miatt mértek magas szálló por mennyiséget. Vass Csaba kiemelte: a mérőállomás műszerei az ózont, a szénmonoxidot, a kén-dioxidot és a nitrogén-oxidot mérik.
– A téli időszakban, amikor a szálló por ülepedésnek kedvezők a meterológiai körülmények, akkor ezek az értékek igen magasak. Ebből Békéscsabára vonatkozó messzemenő következtetést nem szabad levonni, ugyanis ezek az adatok családi házas övezetre vonatkoznak, hiszen ott kapott helyet a mérőállomás.
A Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője hangsúlyozta: a háztartási hulladékkal való fűtés tilos, mivel ilyenkor rengeteg káros anyag szabadul fel. Ugyanakkor mai napig előfordul, hogy valaki ilyen anyagokkal tüzel, amit könnyen észre lehet venni a szagból és a rossz levegőminőségből.
– Az égésük mellett nagy mennyiségű korom és kátrány rakódik le a kémény kürtőben. Ha leszűkül a kémény belső keresztmetszete, akkor adott esetben még meg is fordulhat az áramlás és füst szivároghat a lakótérbe, amely mérgezéshez vezethet. Olyan veszélyt is rejteget magában, hogy ha eldugul vagy leszűkül a kémény keresztmetszete, akkor ez a korom először izzik aztán meggyullad. A statisztikák azt mutatják, hogy minden ötödik kéménytűzből lakástűz keletkezik – Várszegi György tűzoltó főhadnagy.
A légszennyezettség mértéke február első heteiben volt veszélyes Békéscsabán a szálló por magas koncentrációja miatt, de azóta javult a levegő minősége. A LIFE Integrált Projektben elkészült a megyeszékhely levegőminőségi tervének felülvizsgálata, amely szerint összességében kedvező Békéscsaba levegőminősége, de az önkormányzat célja az, hogy a jövőben is tovább folytassa a szemléletformáló tevékenységeket.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatása szerint abban az esetben, ha egy település levegőjét egészségtelennek vagy veszélyesnek minősítik, akkor be kell tartani az egészségügyi tanácsokat, így ebben az esetben az ott élők legyenek kevesebbet a szabadban vagy hosszabb kültéri tartózkodás esetén hordjanak maszkot.