"A folklór menő" – folytatódik a népművészeti tábor a Téglában

2021. július 13. 14:10 | Csiffáry Zsuzsanna

A Békés Megyei Népművészeti Egyesület július 5-én indította el nemzetközi kézműves táborát. A tábori képzés 4 héten keresztül tart, amelyen jelenleg több új mesterséggel ismerkedhetnek meg a táborozók, úgy mint a fafaragás, bőrművesség, nemezelés és a viseletkészítés.

A népművészeti táborban folytatódnak a képzések, ezúttal fafaragással bővült a sor. Dezső János, a kurzus szakoktatója elmondta, hogy gyerekkorában a Hortobágyon éltek, ahol megismerkedhetett a népművészettel. A családi inspiráció hatására a Nádudvari Kézműves Iskolába iratkozott. A fafaragók között az ország minden részéről érkeztek táborozók, úgy mint Budapest, Debrecen, Sopron.

– Ezen a héten a felnőttképzésen a tornyos tükör készítésével ismerkednek meg az alkotni vágyók. A díszítést, amit elkészítenek, paraszt barokk faragásnak nevezzük. Tudjuk a paraszti kultúráról, hogy, amikor gazdagoknál jártak, élesen megfigyelték a mintákat, faragásokat, majd otthonaikban ezeket fejből elkészítették. Természetesen mindig más- és más tárgy jött létre, de így születhetett meg a paraszt barokk. Így most a kurzus résztvevői is megfigyelhetik a fotókon látható mestermunkákat, és számukra kedves formákat ragadhatnak ki belőle, ennek kapcsán szintén egy teljesen új vizuális esztétikát tartalmazó objektum láthat napvilágot – fogalmazott Dezső János népi iparművész. 

A korábbi technikák mellett a gyöngyfűzés még tart, amin az egészen kicsik is fejleszthetik képességeiket. A gyerek alkotók zsibajában hallható, amint arról beszélgetnek, hogy a "folkklór menő".

A táboron továbbhaladva a bőrművességgel is kiegészült a kézműves sor repertoárja. Hutkai László bőrműves népi iparművész, szakoktató a hagyományos technikát oktatja a csoportjának. 

– Hagyományos technikával, csontozással, illetve mélynyomással készítettünk telefontokot, jelenleg alátétes díszítéssel készítünk mívesebb pénztárcát – nyilatkozta az iparművész. 

A termeket végigjárva egy emelt szintű nemezoktatás közül is válogathattak a folklór szerelmesei. Itt a honfoglaláskori mintavilág és ornamentika került előtérbe, ám akadt olyan mesterség, amelyet éppen nem lehetett megtalálni a tábor falain belül.

Pál Miklósné a Békés Megyei Egyesület elnöke és a tábor szervezője, elmondta, hogy szintén új része a tábornak a viseletkészítés. Az alkotók átértelmezik a hagyományos kultúra motívumait a mai divatnak megfelelően, és így hoznak létre új ruhadarabokat. 

Galéria

 

További programok »

FEL