November 4-én emlékezünk az 56-os forradalom leverésére, melynek helyi áldozatai is voltak. A békéscsabai önkormányzat megbízásából Szalay Ágnes történész mondott beszédet csütörtökön, a Kazinczy utcai emléktáblánál.
– Mellettünk látjuk gyülekezni a felhőket, és borzasztó szélvihar kerekedik. Attól félünk, hogy elviszi a vagyontárgyainkat, a házainkat, vagy akár az életünket. Talán ugyanígy féltek azok, akik 56-ot követően a megtorlástól rettegtek – kezdte gondolatait a történész.
Ezt követően felidézte az 1956 év végi események helyi történéseit.
– Békéscsabán a színházból indultak az események. Október 27-étől a leváltott vezetők helyett a városok, falvak irányítását a forradalmi bizottságok vették át. November 1-jén már közeledtek a szovjet csapatok Magyarországhoz, Békéscsabához – folytatta, majd beszélt ennek következményeiről is.
A megjelentek koszorúkat helyeztek el az emlékfalnál, ezután pedig a Berényi úti temetőben, kegyeleti megemlékezéssel folytatódott az esemény.
Szigeti Antal katolikus plébános hangsúlyozta: „amikor az elhunytakról emlékezünk, legyenek hősök, áldozatok, vagy szeretett családtagok, hinnünk kell, hogy van örök élet, és van Istennél igazság.”