1956. november 4-én indult meg a szovjet hadsereg magyarországi inváziója, melynek célja a forradalom leverése volt. Ennek az eseménysorozatnak helyi áldozatai is voltak – idézte fel a Békés Vármegyei Levéltár nyugalmazott igazgatója. Erdész Ádám hangsúlyozta: Mány Erzsébet és Farkas Mihály a gyulavári hídnál álltak őrt 1956. december 17-én azért, hogy megvédjék otthonaikat a Gyulára bevonuló szovjetbarát pufajkásokkal szemben. Tetteik miatt halálbüntetés várt rájuk, végül 1957. február 2-án a békéscsabai Kazinczy utcai laktanya udvarán végezték ki őket.
– A 20. században 1956 történelmünk legfényesebb pontja, amelynek nagyon világos az üzenete: demokrácia, függetlenség, Európa és az, hogy az egyes embernek olyan Istentől, vagy a természettől fakadó jogai vannak a szabadsághoz, a boldoguláshoz, amelyet megsérteni nem szabad – fogalmazott a nyugalmazott igazgató.
A Kazinczy utcában lévő emléktáblánál a város vezetői, a politikai pártok és rendvédelmi szervezetek képviselői helyezték el koszorúikat. A megemlékezés ezt követően a Berényi úti temetőben, Mány Erzsébet és Farkas Mihály sírjánál folytatódott, ahol a történelmi egyházak képviselői tartottak kegyeleti megemlékezést az ’56-os hősök tiszteletére.