Helyreállítják a gyulai ferences romtemplom maradványait, ezzel szeretné a város újra bevonni a turizmusba a középkor meghatározó római katolikus központját. Az 1420 és 1566 között működött ferences templom szentélyének rekonstrukciójára és a szükséges régészeti ásatásokra 6 millió forintot biztosít az önkormányzat. A szerzetesrend épülete a jól dokumentált története ellenére is tartogatott meglepetéseket a szakemberek számára.
A történeti feljegyzések alapján Gyulán a ferences templomban helyezték örök nyugalomra Corvin János feleségét, Frangepán Beatrixot és lányukat, Erzsébetet, aki Hunyadi Mátyás unokája volt. Liska András régész újra feltárta a két Hunyadi leszármazott végső nyughelyét. A sírkamrák középkori padlójának alapanyaga, nagyon hasonlít a Gyulai Vár tégláihoz. A romtemplom harmadik feltárására a korábbi ásatások hitelesítése miatt volt szükség.
– Meglepetésként ért a csontleletek előkerülése. Igazából két régészeti feltárás után nem számítottam újabb régészeti leletekre. A mostani régészeti feladatellátásnak is csupán az lett volna a célja, hogy a még fellelhető középkori részeket adott esetben a két sírkamrának a padlóját tudjam dokumentálni. De a betöltésből – mindkét sírkamra esetében – apró, néhány centiméteres embercsonttöredékek kerültek elő - tájékoztatott Liska András, az Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nonprofit Kft. vezető muzeológusa.
Ezeket a leleteket antropológus szakértő fogja megvizsgálni. Az ásatást követően pedig műemléki helyreállítást végeznek. A munkálatokra Gyula önkormányzata saját költségvetéséből 5 millió forintot biztosít.
– A szentély kövezetét újraépítették, rekonstruálva, kijavítva a töredezett foltokat. Emellett egy újabb régészeti feltárás történik ebből az összegből, plusz egymillió forinttal pedig hozzá kellett járulnunk ahhoz, hogy a szentély előtti, még feltáratlan területet is rekonstruáljuk - hangsúlyozta Kónya István, Gyula alpolgármestere.
A rekonstrukció után szeretnék a romtemplomot bevonni a város turisztikai életébe - mondta Kónya István, aki hozzátette, a városvezetés kiemelten kezeli a műemlékek védelmét, ennek egyik jeles példája az Almásy-kastély rekonstrukciója. A munkálatokkal várhatóan október végére készülnek el, akkor egy kültéri szentmisével fogják újra felszentelni a romtemplomot.