Pénteken délelőtt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának emeleti konferenciatermében, a magyar kultúrából, illetve gazdaságából ihletett kiállítást nyitottak meg. Az eseményt a Bartók Béla Művészeti Szakközépiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Zeneiskola hallgatója, Vágréti Simon színesítette hegedűjátékával.
Az eseményt Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője nyitotta meg, aki példaértékűnek tartja mind a pályázatot és a kiállítást. Mint fogalmazott. kultúra nélkül nincsen gazdaság, de gazdaság nélkül sincs kultúra, egymástól függ a két fogalom. Utalt a korábbi agyar népszokásokból eredő zenei népszokásokra, hímzésekre és az ezekkel párosítható földmunkákra. Kifejtette, hogy mindenki egységesen értett a művészetekhez, a folklórhoz, valamint a mezőgazdasági munkákhoz.
– Nagyon fontosnak tartom érzékeltetni minden területen élő és dolgozó magyar nemzeti érzelmű embernek, akik nap, mint nap teszik a Kárpát- medencében a dolgukat, mezőgazdasággal, növénytermesztéssel, kertműveléssel, állattartással foglalkoznak, hogy egymással kiegészítve vagyunk egészek – fogalmazott Závogyán Magdolna.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet a Kárpát-medencében, illetve a világban szétszórtan élő, magát magyarnak valló óvodás diák és egyetemista számára írta ki a magyar zászló és címer, valamint Mátyás, az igazságos tárgykörökben kiírt rajz- és esszépályázatot – tudtuk meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának alelnökétől, elnökjelöltjétől. Kozsuch Kornél hozzátette, hogy 2200 munkából 100 nyertes munkát választottak ki, a képekből összeállított kiállítást június 22-ig tekinthetnek meg az érdeklődők.
A kiállítás a Kárpát-haza Galériából indult, majd Makón láthatták az érdeklődők, ezt követően került Békéscsabára, majd innen viszik tovább Kétegyházára, Zsadányba és Kondorosra.