Alec Guinness (született: Alec Guinness de Cuffe) 1904-ben látta meg a napvilágot Londonban. Első színpadi szerepét 1934-ben, egészen pontosan a 20. születésnapján játszotta el a régi King's Theathre-ben, innentől kezdve pedig meg sem állt a világhírig. Bár színházi pályafutása alatt elsősorban mint kiváló Shakespeare-színészt ismerték (az ó- és az újvilágban egyaránt!), csakhamar a filmszerepek is megtalálták.
A mozinézők először az 1946-os Great Expectations című filmben láthatták a fiatal géniuszt, aki ezután az Ealing Studios vígjátékaiban csillogtatta meg humorát. Ebből az időszakból a legismertebb szerepe a Betörő az albérlőm (The Ladykillers, 1955) Marcus professzora. A filmből egyébként 2004-ben egy remake is készült a Coen testvérek rendezésében, Tom Hanks-szel a főszerepben. Guinness – több pályatársához hasonlóan – maga is szolgált a II. világháború során, hadnagyként szerelt le.
Az igazi filmsikerek David Lean rendező alkotásai kapcsán találták meg, az 1957-es, Pierre Boulle regényéből adaptált Híd a Kwai folyón című háborús film Nicholson ezredeséért Oscar-díjat is kapott. Emellett szerepelt az Arábiai Lawrence és a Doktor Zsivágó című klasszikusokban is, filmes és színpadi karrierjétől nem függetlenül pedig II. Erzsébet brit uralkodó 1959-ben lovaggá ütötte.
A popkultúrával ismert és elismert színészóriásként találkozott, amikor egy George Lucas nevű, fiatal amerikai rendező megkereste minden idők egyik legikonikusabb filmes szerepével. A Star Wars - Egy új remény (vagyis a saga negyedik epzódja, de a premierkor ezt még senki nem tudta) 1977-ben került a mozikba, a többi pedig már filmtörténelem: Guinness a bölcs, tatuini remete, Ben Kenobi szerepében mindörökre beírta a nevét a mozi nagy könyvébe – és persze a rajongók szívébe. Ezen az sem változtatott, hogy a derék Sir maga is vegyes érzésekkel viseltetett az új hollywoodi fenegyerek forgatókönyve és rendezési stílusa iránt. A Csillagok háborúja első megtekintése után például ezt jegyezte le a naplójába: "Egészen megdöbbentő, mennyire látványos a film, technikailag pedig brilliáns. Izgalmas, nagyon zajos és melegszívű. A filmvégi csatajelenetek, érzésem szerint, mintegy 5 perccel hosszabbak a kelleténél, néhány párbeszéd pedig egészen gyötrelmes, bár jó részük elvész a zajban. A film azonban ettől még egy igazán eleven és friss élmény marad." Mindettől függetlenül 1980-ban és 83-ban is visszatért az öreg Obi-Wan Erő-szellemeként – az ötlet, hogy a Jedi-lovagot már a trilógia nyitó epizódjában megöljék, tőle származott.
Sir Alec hosszú és eredményes élete 2000-ben ért véget, 86 éves korában rákban hunyt el. Vagy ahogy a Star Wars-rajongók mondanák, csupán egyesült az Erővel!