A BSZC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium diákjainak műsorában a fiatalok egyéni sorsokat elevenítettek fel, majd Szőke Imre Csaba, az intézmény történelemtanára mondott ünnepi beszédet.
– A magyar társadalomban a diktatúra áldozatainak számát nem lehet számokban kifejezni. Ki szenvedett többet? Akinek életét, családját, boldogságát, lehetőségeit, álmait, érzéseit vették el? Milliós nagyságrendről beszélhetünk, amiről megemlékezni, megállni egy pillanatra, visszagondolni kötelességünk és a középiskolás diákság számára is át kell adnunk, hogy az utánunk jövők is értsék, milyen kollektv fájdalom és igazságtalanság formálta nemzetünket azzá, ami – fogalmazott a pedagógus.
Hazánkban 2000 óta emlékeznek meg országosan a kommunizmus áldozatairól. A hivatalos emléknap február 25-e, Kovács Béla, egykori kisgazdapárti politikus 1947-es bebörtönzésének napja. Ugyan a kommunista hatalomgyakorlás enyhült az 1956-os forradalom után, de a történészek az áldozatok, jogfosztottak számát így is mintegy 200 ezer főre teszik.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy az iskola diáksága ne csak történelemórán szembesüljön ezekkel a múltbéli eseményekkel, hanem akár egy-egy városi ünnepségen is, de aktívan vegyék ki a részüket az emlékezésből – fogalmazott Schnider György a technikum igazgatója.
A jelenlévő hivatalos szervezetek, a városvezetés, a honvédség képviselői és a civil egyesületek képviselői a megemlékezés koszorúit és virágait helyezték el a Szabadság téri emlékműnél.