– Idén nyáron zömmel 30 fok feletti hőmérsékletek voltak, de időnként 40 fok közeli meleget is mértünk. Mennyire viselte meg a hőség Békéscsaba zöldterületeit?
– A magas hőmérsékletet nehezebben bírják a növények, pláne, ha ehhez szárazság társul. Idén nyáron is locsolással igyekeztünk és igyekszünk megőrizni a zöldterületeket, virágokat, virágágyásokat, de az idősebb fákat, cserjéket is megviseli a meleg. 2022-ben, amikor az első, nagyon hosszú ideig tartó szárazság volt a városban, mintegy 600 fa száradt ki. Most voltak esők, de a klímaváltozás nagyon érezteti a hatását, ezért szárazságtűrőbb növényeket kell telepítenünk. A virágágyasoknál, főleg az egynyári virágoknál váltottunk: az attraktív, de kevésbé vízigényes fajták ültetését részesítették előnyben a szakembereink, így a virágok egész nyáron pompáztak. Egyes cserjék és fák azonban most is áldozatul estek a hőségnek.
– Mikor és hogyan zajlott a locsolás a nyáron?
– Júniusban, ahogy beköszöntött a meleg, intenzívebbé kellett tenni az öntözést. Persze van egy olyan „szerencsés konstelláció” is, hogy amikor nagyon nagy a meleg, akkor a gyepek, füvek növekedése lelassul, szinte megáll. Ilyenkor tehát a Békéscsabai Városgazdálkodási Kft. (BVG Kft.) munkatársainak a fűnyírással kevesebb dolguk van, ezért több embert tudnak mozgósítani a locsolásra. Amikor intenzívebb öntözésre kell átállni, akkor 5 brigád, 13-14 fő dolgozik ezen. Az öntözés egy része 1 köbméteres víztartályokból történik, azokat feltöltik, majd kisteherautóval járják a várost és locsolják a cserjéket, fiatal fákat. Békéscsaba több pontján van lehetőség vezetékes csapokhoz csatlakoztatni a slagokat, ott egyszerűbb a dolguk a locsolást végző munkatársaknak. A városban már kilenc zöldterületen működik automata öntözőrendszer, legutóbb két éve, a Szent István és Árpád fejedelem térre, valamint a Petőfi ligetbe került ilyen – ez az igazán jó megoldás, az öntőzőrendszerek kiépítését folytatni kell.
– Milyen gyakran kellett locsolni a nyáron, és milyen más feladatok voltak a zöldterületekkel?
– Ennek megvannak a szakmai szabályai. A virágágyásokat hetente akár kétszer-háromszor is meg kell locsolni, ami nem egyszerű, hiszen ezek területe több mint 1300 négyzetméter. A fiatal fákat ritkábban kell öntözni, jelenleg 587 facsemete alkalmanként minimum 40 liter vizet kap. A cserjéket is hetente kell locsolni, ezt a feladatot szigorú ütemterv szerint végzik a BVG Kft. locsolóbrigádjai. Akinek van kertje, tudja, hogy annak gondozása napi szintű feladat. Ez a város zöldterületeivel is így van. Fel kell szedni az elszáradt, letört gallyakat, lehullott leveleket, és sajnos gyakran a szemetet is. A füvet nyírni kell, a virágágyásokat kapálni, gyomlálni, folyamatosan karbantartani.
– A közgyűlés még múlt évben döntött a beteg, kiszáradt fák kivágásáról. Hol tart most ez?
– Békéscsabán rengeteg fa van. A 2022-es nagy szárazság után lassanként mintegy 600 fa kiszáradt, és sajnos ez a tendencia folytatódik. Ha észrevesszük, vagy jelzik a lakosok, hogy beteg, vagy kiszáradt egy fa, azt igyekszünk kivágni, elszállítani. Sokszor a vihar, a nagy szél tépázza meg a fákat, kisebb-nagyobb elszáradt ágak hevernek az úttesten, járdán – ilyenkor szintén a városgazdálkodás munkatársai igyekeznek rendet tenni. Kérjük a csabaiakat, hogy ha látnak ilyet, jelezzék a polgármesteri hivatal városüzemeltetési osztályán, hogy kollégáink mielőbb tudjanak intézkedni. Ami pedig az említett 600 kiszáradt fát illeti, május végén a kijelölt egyedek kivágása befejeződött, a fákat a Mazán utcai telephelyre szállították, hogy abból szociális tűzifát kaphassanak a rászorulók. A munka azonban nem áll meg. Évente néhány tucat fa kiszárad, azok kivágását, eltávolítását most is elvégzik a szakemberek. Fontos megemlíteni azt is, hogy nagy gondot fordít az önkormányzat fák pótlására új, strapabíróbb egyedek ültetésével. Ez a munka ősszel indul el, több ütemben, az év végéig mintegy 100-150 facsemetét telepítünk a város több pontján.